Gündem Haberleri

  Irak'ta Haşimi krizi sürüyor

  Ahmet Haşim MUHTAROĞLU - IRAK (DHA)
  09.01.2012 - 17:36 | Son Güncelleme:

  Irak İçişleri Bakanlığı, Yerel Kürt Yönetiminden haklarında gözaltı kararı verilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ve beraberindeki 14 kişinin hemen gözaltına alınıp yargıya teslim edilmesini istedi. Bağdat'ın talebine Erbil'den yanıt gecikmedi. Yerel Kürt Yönetimi İçişleri Bakanlığı'ndan "Tarık El Haşimi'yi teslim etmeyiz" açıklaması geldi.

   Başbakan Nuri Maliki daha önce Haşimi hakkında gözaltı kararı veren yargıçların, Haşimi'nin gözaltına alınmaması halinde kendisi hakkında gözaltı kararı verme tehdidinde bulunduklarını, Haşimi meselesinin siyasi tasfiyelerle ilgisi olmadığını ve meselenin yargı işi olduğunu açıklamıştı.

  Yüksek Yargı Konseyi, Haşimi'nin gözaltına alınan bazı korumalarının verdikleri ifadelerde şiddet eylemlerini Haşimi'nin direktifleri doğrultusunda yaptıklarını dile getirmesinden sonra 19 Aralık'ta Haşimi ve beraberindeki 14 kişi hakkında Anayasanın terörle ilgili 4'üncü maddesine binaen tutuklama kararı verilmişti.

  Cumhurbaşkanı Celal Talabani de, El Haşimi'nin teslim edilmesi konusunda Başbakan Maliki'nin yaptığı çağrılardan sonra 24 Aralık'ta yaptığı açıklamada, "El Haşimi benim misafirim, herhangi bir zamanda ve mekanda Irak'ın içinde yargı önüne çıkacaktır" demişti.

  Bu arada Yerel Kürt Yönetimi Yargı Meclisi, Bağdat'taki Yüksek Yargı Konseyi'nden Haşimi'yi gözaltı dilekçesi aldıklarını belirtti.

  Yerel Kürt Yönetimi Yargı Meclisi konunun önümüzdeki günlerde ele alınacağını açıkladı.

  Yerel Kürt Yönetimi Yargı Meclisi sözcüsü Erbil'de basın açıklamalarında bulunarak Bağdat'tan böyle bir talep geldiğini dilekçede Haşimi'nin yurtdışına çıkmasına izin verilmemesinin de istendiğini bildirdi.

  El Irakiye listesi Genel Başkanı Eyad Allavi ise bugün Erbil'de Yerel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Görüşmede ülkedeki son gelişmeler ve siyasi krizin aşılması için yapılacak olan Ulusal Konferans ele alındı.

  El Irakiye listesinden bir heyetin başında Erbil'e giderek Mesut Barzani ile görüşen Eyad Allavi, ülkedeki siyasi krizin giderilmesi için ortaya atılan çözüm önerileri üzerinde durdu. Görüşmede Yerel Kürt Yönetiminden yetkililer de hazır bulundu.

  Son gelişmelerin ele alındığı görüşme sırasında Ulusal Konferans konusu yoğun bir şekilde tartışıldı. El Irakiye listesi Genel Başkanı Eyad Allavi, Barzani'ye Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. El Irakiye listesi liderlerinden Parlamento Başkanı Usame El Nüceyfi, Başbakan Yardmcısı Salih Mutlak ve Maliye Bakanı Rafi El İsavi, Eyad Allavi başkanlığında Süleymaniye'de Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüşmüştü.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı