Gündem Haberleri

  Irak'ta Aşure Günü için Kerbela'ya akın

  KERBELA/BEYRUT (A.A)
  09.02.2006 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Irak'ın Kerbela kentiyle diğer Şii kentlerinde onbinlerce kişi, İmam Hüseyin'in katledilişinin 1326. yıldönümünü anıyor.

  Sıkı güvenlik önlemleri altında ve ülkeyi etkisi altına alan kum fırtınasına rağmen onbinlerce kişi, Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure günü etkinliklerine katılmak için İmam Hüseyin'in türbesinin bulunduğu Kerbela'ya akın etti.
  Kerbela'da 20 bin dolayında Şii gece yarısından birkaç saat sonra İmam Hüseyin türbesiyle, kardeşi Hz. Abbas'a ithaf edilen Hz. Abbas türbesine yürüyüşe geçerken, binlerce Şii de kent genelinde yürüdü.

  Bu arada, 8 binden fazla güvenlik görevlisinin yanı sıra Şii milisler, anma için kente gelenlerin üstünü ararken, araçların da kente girmesini engelliyor. ABD de pilotsuz uçaklarıyla etkinlikleri havadan takip ediyor. Kerbela'da geçen yıl ve önceki yılki Aşure etkinlikleri sırasında düzenlenen intihar saldırılarında 230'dan fazla kişi ölmüştü.

  LÜBNAN

  Öte yandan, Lübnan'da 250 binden fazla Şii, Aşure günü dolayısıyla düzenlenen törende, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasını protesto etti.

  Başkent Beyrut'un güneyinde, Hizbullah'ın karargahı olarak bilinen semtte yürüyüşe geçen Şiiler, İsrail ve ABD karşıtı sloganlar attı, ancak şiddet olayları çıkmadı.

  Lübnan'da pazar günü düzenlenen, karikatürlerin yayımlanmasını protesto gösterilerinde, Danimarka konsolosluğunun bulunduğu bina ateşe verilmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı