Gündem Haberleri

  Irak'ta 2 yılda 37 gazeteci kaçırıldı

  BAĞDAT (A.A)
  02.02.2006 - 11:14 | Son Güncelleme:

  Irak'ta 2 gazetecinin kaçırılmasını kınayan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), bu ülkede yaklaşık 2 yılda 37 gazetecinin kaçırıldığını açıkladı.

  CPJ yöneticisi Ann Cooper tarafından yapılan yazılı açıklamada, Irak'ta gazetecilerin de aralarında olduğu sivilleri hedef alan saldırıları kınadıkları ve rehin alınan kişilerin serbest bırakılmasını istedikleri belirtildi.
  Açıklamada, “Irak'ta silahlı grupların, Nisan 2004'ten bu yana 37 gazeteciyi kaçırdıkları, bunlardan 6'sının öldürüldüğü” kaydedildi.

  Bu arada, dün basın toplantısından dönerken kaçırılan Iraklı gazeteciler Mervan Gazel ve Rim Zaid'in çalıştığı Sümeriye uydu kanalı, hiçbir grup ya da kişiyle ilgileri olmadığını açıkladı.
  Sümeriye'den bir yetkili, Iraklıların sahip olduğu özel bir televizyon kanalı olduklarını belirterek, “Biz tarafsız bir kanalız. Hükümetle ilgimiz yok” dedi.

  Gazel ve Zaid, Bağdat'ın batısındaki Yarmuk semtinde, Irak İslam Partisi'nin merkezinde düzenlenen basın toplantısından sonra silahlı kişilerce kaçırılmıştı. Gazetecilerle birlikte araçta bulunan 2 kameraman ise bırakılmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı