Gündem Haberleri

  Iraklı Sünni liderden ayaklanma tehdidi

  BAĞDAT (A.A)
  01.02.2006 - 12:03 | Son Güncelleme:

  Iraklı önde gelen Sünni lideri Tarık El Haşimi, Şii İçişleri Bakanı görevden alınmazsa “tüm ülkede toplu ayaklanma çıkarma” tehdidinde bulundu.

  Irak Uyum Cephesi'nin 2 Sünni partisinden birinin lideri olan Haşimi, İçişleri Bakanı Beyan Cabr ile üst düzey personelinin görevden alınmasını, halkı korumak için Bağdat'ta Irak askerlerinin görevlendirilmesini ve gerek Iraklıların, gerekse Amerikalıların elinde gözaltında bulunanların tümünün serbest bırakılmasını istedi.

  Haşimi, İçişleri Bakanlığı'nın yönetimindeki bir cezaevinde Sünni tutuklulara kötü muamele yapıldığı iddialarına hükümetin ve işgal güçlerinin en kısa süre içinde cevap vermesini de talep etti.

  Sünni lideri, “Taleplerimize kulak asılmazsa, tüm siyasi partilere, ülkede güvenlik tesis edilene kadar kitle ayaklanması çıkarmaları çağrısında bulunacağız” dedi. Ancak Haşimi, bunun ne tür bir ayaklanma olacağı, Iraklı ve Amerikalıların taleplerini ne zamana kadar karşılamaları gerektiği konusunda bilgi vermedi. Sünni politikacılar, yeni kurulacak hükümette savunma ve içişleri bakanlıklarının radikal dinci Şii partilerle yakın bağları olmayan insanlara verilmesini istiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı