Gündem Haberleri

  Irakiye koalisyonu: Haşimi için verilen idam kararı siyasi

  AA
  10.09.2012 - 13:07 | Son Güncelleme:

  Irakiye koalisyonu, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında verilen idam kararının siyasi bir karar olduğunu açıkladı.

  İyad Allavi liderliğindeki Irakiye koalisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Tarık Haşimi hakkında verilen idam kararına şaşırmadıklarını, mahkemenin siyasi yönde bir karar almasının en başından beri beklendiği ifade edildi.

  Açıklamada, Haşimi hakkındaki idam kararının adalet dışı uygulamaların gölgesinde alındığı belirtilerek, “Haşimi ile birlikte yargılanan sanıklar ağır işkenceye maruz kalıyorlar. Öyle ki bazıları gözaltında hayatlarını kaybettiler. Bunun yanısıra, davayı takip eden baş yargıç, dava sürecinde yapılan hatalar sonucu istifa etmek zorunda kaldı. İşte Haşimi'nin idam kararı tüm bu olayların gölgesinde alındı” denildi.

  Suriye ve Irak'ta yaşanan kanlı olaylara işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sorumlular, ülkede yaşanan güvenlik sorunlarını giderecekleri yerde, Irak'ta 325 sivil vatandaşın hayatına mal olan çatışmaları teşvik ediyor. Bağdat ve Diyala başta olmak üzere insanları ülkenin çeşitli şehirlerinde rastgele göz altına alıyor.”

  Haşimi'nin federal mahkeme yerine özel bir mahkemede yargılandığının altı çizilirken, ülkenin cumhurbaşkanı yardımcısı ile ilgili apar topar çıkarılan bir kararla hakkında idam cezası verildiği belirtildi.

  Irakiye koalisyonu açıklamasında, ülkede faaliyet gösteren ulusal bloklar, uluslararası toplum, BM ve insan hakları örgütlerini Irak'ta işlenen insan hakları ihlallerini durdurmaya çağırdı.

  Irak mahkemesi, dün Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ve Özel Kalem Müdürü Ahmed Kahtan hakkında temyiz yolu açık olmak üzere gıyabında idam cezası kararı vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı