Gündem Haberleri

  Irak'a jandarma olarak gitmiyoruz

  Mustafa KINALI/İSTANBUL
  10.10.2003 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Türk askerinin Irak'a gidişi konusundaki olumsuz yaklaşımların kabul edilemeyeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, ‘‘Polis ve jandarma hüviyetiyle değil, barışı kalıcı kılmak için gidiyoruz’’ dedi. Erdoğan PKK/KADEK konusundaki hassasiyetlerin korunduğunu vurguladı.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, güvenlik sağlanmadıkça Türk askerinin Irak'a gidişiyle ilgili adımların atılmayacağını söyledi. Erdoğan, Türk askerinin Irak'a, polis ve jandarma hüviyetiyle gitmeyeceğini belirterek, ‘‘Huzur ve mutluluk için gidecek bir askere olumsuz yaklaşımlar içinde bulunmak kabul edilebilir birşey olmaz’’ dedi.

  Başbakan Erdoğan, Polat Rönesans Otel'de, Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) 40'ıncı Genel Kurul açılışı sonrası, gazetecilerin sorularına şu yanıtları verdi:

  İSTİKRAR GÜCÜNE KATKI

  Türkiye'nin Irak'ta bulunmasıyla ilgili olarak Iraklı kardeşlerimizin refah ve mutluluğuna yönelik kendilerine yardımcı olma konusundaki düşünceleri, Irak'taki çeşitli aşiretler tarafından bir kısmı olumlu, bir kısmı da olumsuz olarak değerlendiriyor. Şu anda karşılıklı müzakereler devam etmektedir. Türk askeri oraya sadece istikrar gücüne destek vermeğe gidiyor. Biz sadece barış noktasında, demokratik ve hukuk devletinin buluşması konusunda bu süreci hızlandırmak, bir an önce Irak'ın dünya ile bütünleşmesini sağlayabilecek performansı yakalamasına yardımcı olmak için gidiyoruz. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dünyanın 26 ayrı ülkesinde askeri vardır. Askerimiz, gittiği yerlerde hep barışa destek vermektedir. Aynı şekilde Irak'ta da, Genelkurmayımızın, hükümetimizin tavrı, düşüncesi orada barışı kalıcı kılabilmek için gerekli desteği verebilmektir. Tabii burada istikrar gücü var. Bu istikrar gücüne katkı vermek için, Türk askeri gidecek.

  TÜRKİYE ANA ARTER

  Irak'ta su ve elektrik yok. Alt yapı tamamen bozulmuş ve çürümüş. Bütün bunların yeniden onarımında Türkiye çok aktif görev alabilecek. Şu anda çok sayıda müteahhit firma Irak'ta. Sivil kuruluşlar da bölgeye gitti. Her gün binlerce TIR Irak'a gıda götürüyor. Türkiye, bu işin ana arteri durumundadır. İlaçlar, inşaat malzemeleri, Türkiye'den gitmektedir. Ayrıca lojistik destek olarak Türk askeri bulunacaktır.

  ÖNCE GÜVENLİK

  Türk askerinin görev yeri konusunda görüşmeler devam ediyor. Netleşen bir şey yok. PKK/KADEK konusundaki hassasiyetlerimiz belli. Bunlar her zaman korunacak. Türk askerinin Irak'a gidiş güzergahı gibi konularda yetkiyi Genelkurmay'a verdik. Görüşmeler yapılıyor. Güvenlik unsuru sağlanmadıktan sonra bu adımlar atılmayacak. Bu konuda gerek Barzani, gerek Talabani veya Geçici Konsey'in şu andaki Irak üzerindeki konumu bellidir. Türk askeri oraya bir polis, jandarma hüviyetiyle gitmiyor. Orada Irak halkının huzuru ve mutluluğu için gidiyor. Huzur ve mutluluk için gidecek bir askere olumsuz yaklaşımlar içinde bulunmak kabul edilebilir bir şey olmaz.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı