Gündem Haberleri

  Irak'a bakış değişiyor

  Hürriyet Haber
  29.11.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Savunma Bakanı, Irak'a operasyonla ilgili, ‘‘Yeni şartlar, yeni değerlendirmeleri gündemimize getirebilir’’ dedi. Bu sözler, Ankara'nın bakışında ‘ciddi’ değişiklikler olacağını gösteriyor.

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın 4-5 Aralık'ta Ankara'ya yapacağı ziyaret öncesi, ABD Başkanı George W. Bush'un Irak Lideri Saddam Hüseyin'i tehdit eden sözlerine destek vermesi başkenti hareketlendirdi. Operasyona karşı olan İngiltere'de de ‘Saddam’ı vuralım' seslerinin yükselmeye başlaması, Ankara'yı Irak konusunu yeniden değerlendirmeye zorluyor.

  Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun, Türkiye'nin Irak'a ilişkin yeni değerlendirmelerde bulunabileceğini ifade etmesi, ‘‘Powell'ın ziyareti öncesi Türkiye Irak politikasını yeniden gözden geçirmeye başladı. Powell elinde Irak dosyasıyla geliyor’’ konusunu gündeme getirdi.

  Çakmakoğlu, dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ABD'nin son dönemde sıkça gündeme getirdiği Irak'a yönelik olası bir operasyonla ilgili değerlendirmede, ‘‘Yeni şartlar yeni değerlendirmeleri gündemimize getirebilir’’ dedi. Çakmakoğlu, ‘‘Biz Irak'ta bir harekatı arzulamadığımızı yetkili ağızlarımızdan tekrar tekrar söyledik. Ama yeni şartlar yeni değerlendirmeleri gündemimize getirebilir’’ diye konuştu.

  Çakmakoğlu, yeni şartların neler olabileceğinin sorulması üzerine de, ‘‘Bu genel manada söylediğim bir sözdür. Özel bir bilgi ve manaya dayalı değildir’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı