Gündem Haberleri

  Irak'a asker Ramazan sonrası gidebilir

  Hürriyet Haber
  14.10.2003 - 11:47 | Son Güncelleme:

  TBMM Uyum Komisyonu Başkanı, AKP Düzce Milletvekili ve eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Türkiye'nin Irak'a, Ramazan sonrası ile Noel tatili arasında asker gönderebileceğini ima etti.

  Avrupa Birliği Karma Parlamentosu Başkanı Joseph Borrel'in daveti üzerine İspanya'nın başkenti Madrid'e gelen Yakış, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı ve Uyum Komisyonu üyesi AKP Trabzon Milletvekili Aydın Dumanoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen, Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Volkan Vural'ın rezidansında İspanyol gazeteciler ile Türkiye'nin Irak ve AB politikaları üzerine konuştu.
    
  Yakış, İspanyol basınına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak'a asker gönderip göndermemesi hususunda ABD ile müzakerelerin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:
    
  ''ABD ile müzakerelerin süresinin bitimi yoktur. Türk hükümetinin isteğiyle parlamentoda alınan karardan sonra, gerek Irak içinde, gerek Arap ülkeleri ve diğer bölge ülkelerindeki yankılar, ABD ile görüşmelerde göz önünde tutulacaktır. Bizim çoğunluğu Müslüman olan bir ülke olduğumuz hesaba katılırsa, asker gönderme kararının Ramazan ayından sonra alınması bir kilometre taşıdır.

  Öte yandan Hıristiyanların Noel tatili de ABD için önemli. Amerikan askerleri kendi tatillerini ailelerinin yanında geçirmek isteyeceklerdir. Eğer ABD, askerlerini Noel tatiline iyi bir şekilde göndermek istiyorsa, müzakerelerdeki engelleri temizlemeyi ABD'den beklemek lazım. Bu, Türk askeri Ramazan sonu ile Noel arasında Irak'a gidecek anlamına gelmez, ama bunlar hatırda bulunulması gereken tarihlerdir.''
     
  TÜRKİYE-ABD MÜZAKERELERİ
     
  Yakış, Türkiye ile ABD arasındaki müzakerelerin esaslarını şöyle sıraladı:
    
  ''Irak'ta Kürt unsurların Türkiye'ye yönelik muhalefetinin ABD tarafından yatıştırılması, Türk askerlerinin Irak'ta nerede konuşlandırılacağı, Irak'ta her türlü askeri hareketten ABD'nin sorumlu olması dolayısıyla Türk askerine hangi şartlar altında ateş etme yetkisinin verileceği, Türk askerinin nereden ve nasıl gönderileceği ve ikmallerinin hangi yollardan sağlanacağı, Irak'taki PKK-KADEK terör örgütü mensuplarının temizlenmesi, Irak'a asker göndermedeki ekonomik yükün nasıl paylaşılacağı...''
    
  Yakış, ''Portekiz'de bir istikrarsızlık olsa İspanya nasıl ilgilenirse, biz de Irak konusunda öyle ilgiliyiz. Irak'a bir Belçika veya Norveç gibi bakamayız'' diye konuştu.
    
  Yaşar Yakış, ''Türkiye, Irak'ta kendini bir işgal gücü olarak nitelemek istemiyor. Bu yüzden parlamentodan verilen asker gönderme yetkisi 1 yıl için geçerlidir'' ifadesini kullandı.
     
  ÖYMEN: ASKER GÖNDERİLMESİNE KARŞIYIZ
     
  Milletvekili Onur Öymen ise, ''Muhalefet olarak, Irak'ta şu anda uluslararası meşruiyet mevcut olmadığından asker gönderilmesine karşıyız'' dedi.
    
  Türk halkının, Irak'taki etnik grupların ve Arap ülkelerinin, Türkiye'nin asker göndermesini istemediğini ve Türk askerinin büyük risk alacağına inandığını söyleyen Öymen, Türkiye için en büyük tehlikenin, Irak'ın kuzeyindeki teröristler olduğunun altını çizerek, PKK-KADEK'in temizlenmesine ilişkin ABD ile anlaşma sağlanamadığını kaydetti.
     
  ''AB, ÇİFTE STANDART UYGULUYOR''
     
  Öte yandan Türkiye'nin AB'ye giriş süreci konusunda Yakış ve Öymen, ''Bu konuda hükümet de, muhalefet de aynı görüştedir. Türkiye'nin AB'ye üyeliği ulusal bir meseledir ve izlenen yol aynen desteklenir'' dediler.
    
  Türkiye'nin AB'nin en az ekonomik yardım yaptığı ülke olduğuna dikkati çeken milletvekilleri, şunları söylediler:
    
  ''OECD'nin rakamlarına göre, milli gelir hesaplarında satın alma gücüne bakıldığında Türkiye, İspanya'nın hemen ardından 6. sırada bulunuyor. İspanya, AB'den 50-60 milyar dolar yardım almıştır. Eğer AB'nin eşit davrandığını düşünerek bu nüfusa oranlanırsa (İspanya'nın nüfusu 40 milyon), Türkiye'ye 90 milyar dolar yardım vermesi gerekir. Yarısını versinler, bakın ne yapıyoruz? Son 40 yılda AB'nin Türkiye'ye verdiği yardım, toplam 1.5 milyar eurodur. Hem destek yapmayıp hem sizin geliriniz çok az diyorlar. Bu çifte standarttır.''
    
  Bu arada Yakış, İspanyol gazetecilerin, Avrupa Konvansiyonu Başkanı Valery Giscard d'Estaing'nin ''Avrupa Hıristiyan kulübüdür'' yolundaki sözleriyle ilgili sorusu üzerine şöyle dedi:
    
  MEDENİYETLER ÇATIŞMASI VEYA UZLAŞMASI

  ''Biz, Hıristiyan kültürünün Avrupa'da ortak bir kültür olduğunu biliyoruz ve buna saygı duyuyoruz. Eğer AB, Huntington'ın medeniyetler çatışması teorisini değil de medeniyetler uzlaşmasını istiyorsa, laik düzeni anayasal olarak kabul eden Türkiye, Batı ile İslam arasında mükemmel bir köprü olabilir. İspanya, geçmişini aşıp geçenlerde engizisyon müzesi açtı. Bu, İspanya'nın din farkı gözetmediğini gösteriyor, umarım ki bunu AB'ye de yansıtır ve Türkiye'ye yardım eder.''
    
  Yakış, Avrupa Anayasası'nda ''Avrupa, Hıristiyan köklere dayanmaktadır'' sözünün yer alması tartışmalarıyla ilgili olarak da ''Biz bunun Avrupa Anayasası'nda yeri olmadığını düşünüyoruz ve konulmamasını umuyoruz'' dedi.
    
  Türk parlamenterler, yarın İspanyol parlamentosunda Avrupa BirliğiKarma Parlamentosu Başkanı Joseph Borrel ile görüşerek, Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinde attığı adımları anlatacaklar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı