Gündem Haberleri

  Irak'a asker göndermemek hata olurdu

  Özgür ERCAN
  10.10.2003 - 01:59 | Son Güncelleme:

  9. Cumhurbaşkanı Demirel, Meclis'in Irak'a asker gönderilmesine ilişkin kararına destek verdi. Demirel, ‘‘Sadece ABD'yi memnun etmek için değil, kendi çıkarlarımız için Irak'ın kaderine ortak olmalıyız’’ dedi.

  ABD gezisinin sonuna yaklaşan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ‘‘Şu noktada Irak'a asker göndermemek büyük hata olurdu. Sadece Amerika'yı memnun etmek için değil. Bizim orada korumamız gereken menfaatler açısından da, Türkiye'nin Irak'ın kaderine iştirak etmesi lazım’’ diye konuştu.

  Önceki günü Binghampton'daki New York Eyalet Üniversitesi'ni ziyaret eden Demirel, burada onuruna düzenlenen törende, Türk-Amerikan ilişkileri üzerine bir konuşma yaptı. Törenden önce kampustaki Türk öğrencilerle sohbet eden Demirel, öğrencilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlarken ilginç yorumlarda bulundu.

  İLK TEZKERE İYİ OLMADI

  Irak Savaşı ve Türkiye'nin Irak'a asker göndermesi ile ilgili bir soruya Demirel, şu yanıtı verdi:

  ‘‘Birinci tezkere olayı hiç iyi olmadı. Hükümetin daha işin başında Amerika'ya ‘Ben komşumla savaşamam, kusura bakmayın ben bu işte yokum' demesi lazımdı. Cephe açılacakmış gibi hazırlık yaptırıp limanları, havaalanlarını tetkik ettirip tamir ettirdikten sonra bunu yapmak Amerika'da büyük düşkırıklığına yol açtı. Oysa, Türkiye'nin milli menfaati Amerika'yla ilişkileri iyi tutmayı gerektirir.’’

  2010’DAN ÖNCE AB ZOR

  Demirel,
  öğrencilerin, ‘‘Avrupa Birliği'ne girmek için Türkiye'nin Kıbrıs'tan vazgeçmesi mi gerekiyor?’’ sorusunu ise şöyle yanıtladı:

  ‘‘AB'ye girmek için Kıbrıs'ı vermek ihanettir. Çünkü Kıbrıs ayrı, Avrupa ayrı. 1963'te Türkiye'nin AB macerası başladığında ortada Kıbrıs diye bir konu yoktu. Türkiye zaten 2010, 2012'den önce AB'ye giremez. Bu da Avrupa'nın bizi istememesinden veya Kıbrıs sorunundan kaynaklanmıyor. O zamana kadar ancak hazır oluruz.’’

  Eğitime katkı plaketi

  NEW York Eyalet Üniversitesi'nde düzenlenen törende, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e eğitime katkılarından dolayı bir plaket verildi. Süleyman Demirel plaketini, New York Eyalet Üniversiteleri Şansölyesi Robert L. King'in elinden aldı. YÖK Başkanı Gürüz'e de Binghampton Üniversitesi Rektöre Lois B. DeFleur tarafından fahri doktora unvanı verildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı