Gündem Haberleri

  Irak’tan söz: PKK’yı barındırmayacağız

  Hürriyet Haber
  13.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak Başbakanı Nuri El Maliki, dün Başbakan Erdoğan’ı telefonla aradı. A.A.’nın Ankara mahreçli haberine göre, yarım saat süren görüşmede Erdoğan, Türkiye’nin terörle mücadelede tavizsiz bir kararlılık içinde olduğunu vurgulayarak, hiçbir ülkenin terör örgütüne güvenli sığınak sağlamaması gerektiğinin altını çizdi.

  Maliki ise görüşmede, "Terör örgütünün Irak topraklarında üs kullanmasına izin vermeyeceğiz" dedi. Türkiye’nin terör örgütünün Irak topraklarındaki uzantılarıyla ilgili talep ve hassasiyetini çok iyi anladıklarını belirten Maliki, terör örgütüne karşı kararlı bir tutum içinde olduklarını bir kez daha vurguladı. "Terör örgütünün Irak’ın hiçbir yerinde barınmasına müsaade etmeyeceğiz" dediği belirtilen Maliki’nin, bu konuda Türkiye ve ABD ile işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini ifade ettiği de kaydedildi. Maliki’nin ofisinden yapılan açıklamada ise PKK’nın Bağdat’ta faaliyet göstermesinin yasaklandığı belirtildi. Maliki’nin dün Erdoğan ile telefon görüşmesinde PKK’nın başkent Bağdat’taki ofislerinin kapatılması ve faaliyetlerinin yasaklanması konusunda hükümet kararını aktardığı bildirildi.

  AP’NİN HABERİ

  Amerikan haber ajansı Associated Press ise, El Maliki’nin sadece "PKK’nın başkent Bağdat’taki ofislerinin kapatılması ve tüm faaliyetlerinin men edilmesi" sözü verdiğini vurguladı. AP, Irak hükümetinin bu hamlesini, "geçtiğimiz ay sınırötesi harekát uyarısı yapan Erdoğan hükümetini yatıştırmak için yapıldığı aşikar olan bir girişim" diye niteledi. Ajans, PKK’nın Bağdat’ta ofisi olup olmadığının bile bilinmediğini, terör örgütünün can damarının başkentte değil, Irak’ın kuzey sınırındaki gizli üslerde bulunduğunu bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı