Gündem Haberleri

  Irak’ta söz sahibi olsaydık PKK orada kalamazdı

  Turan YILMAZ / ANKARA
  17.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda Meclis’te reddedilen 1 Mart tezkeresi örneğini verdi. Erdoğan, "Irak’ta söz sahibi olmuş olsaydık, bugün ne Kuzey Irak’ta PKK olurdu ne de Sünni-Şii savaşı. Irak’a bakın, her gün 100 kişi ölüyor. Biz orada olsaydık, en azından bizim bulunduğumuz bölgede kimse ölmezdi" diyerek, şartlar oluştuğunda Lübnan’a asker gönderilmesinden yana olduğunu gösterdi.

  Erdoğan, partisinin hafta başındaki MKYK toplantısında, Lübnan’a asker gönderilmesi tartışmalarına değinirken şu çarpıcı değerlendirmeyi yaptı:

  "Çevremizde, bizi de çok yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Bu konuda nasıl bir tutum alacağınız önem taşıyor. Şimdi, hem bütün bu olaylarla ilgili bir yandan ’Türkiye niye masada değil, söz sahibi değil’ denirken, bir yandan da söz sahibi olmanız gereken bu yerlerde olamıyorsunuz. Bu olmaz. Eğer bölgede söz sahibi olmak istiyorsanız tribünde seyirci olamazsınız, sahada, masada olmak zorundasınız."

  Ardından sözü Meclis’te reddedilen Irak’a asker gönderilmesine ilişkin 1 Mart tezkeresine getiren Erdoğan, Türkiye’nin bugünkü gibi tribünde değil, sahada söz sahibi bir oyuncu olduğu Irak’a ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı:

  "Irak’ta olsaydık söz sahibi olurduk. Ancak söz sahibi olduğunuzda kontrol de sizde olur. Bunun için de masada olmanız gerekir. PKK teröründen söz ediliyor. Şimdi bir düşünün, biz orada olmuş olsaydık PKK, Kuzey Irak’ta olabilir miydi? Bu kadar rahat hareket edebilir miydi? Buna izin verilir miydi? Şu Irak’a bir bakın, ülkeyi neredeyse bölünmenin eşiğine getirmiş bir Sünni-Şii savaşı yaşanıyor. Haberlerde görüyorsunuz, her gün en az 100 kişi ölüyor. Biz orada olmuş olsaydık, bu Sünni-Şii savaşı da olmazdı. Bu kadar kan da dökülmezdi. En azından bizim bulunduğumuz bölgede kimse ölmezdi."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı