GeriGündem Irak’ta işgal koalisyonu çatırdıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’ta işgal koalisyonu çatırdıyor

Irak’ta bir hafta içinde 500’den fazla kişi öldü. Koalisyonun en sadık müttefiki İngiltere bile ABD’nin sert tutumundan rahatsız olduğunu açıkladı. Bush, yardımcısı Cheney’i, Japonya ve G. Kore’nin desteğini kaybetmemek için bu iki ülkeye gönderdi.

IRAK’ta son bir haftadır meydana gelen kanlı çarpışmalar ve direnişçiler tarafından rehin alınan yabancılarla ilgili haberler ve görüntüler, koalisyon ortaklarını tedirgin etmeye başladı. İngiltere, İspanya ve Polonya’da hükümetler ve özellikle muhalefet, son günlerde Irak’ta yaşananlardan duydukları rahatsızlığı dile getiriyorlar.

ABD’nin Irak’ta uyguladığı sert askeri taktik en sıkı müttefiği İngiltere’yi bile rahatsız etmeye başladı. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Irak’taki durumun beklendiğinden de kötü olduğunu vurgularken, direnişçilerin yerli büyük gruplar olduğunu belirtti ve diplomasi yoluyla durumun kontrol altına alınması gerektiğini savundu. ABD, isyanın yabancı provokatörlerin işi olduğunu öne sürüyordu.

MÜTTEFİKLER TEDİRGİN

Irak’tan asker çekmeyi planlayan İspanya’daki sosyalist hükümet, Irak’ta yaşanan son şiddet olaylarının, asker çekme düşüncelerinin haklılığını ortaya koyduğunu açıkladı.

Polonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Boguslaw Majewski ise, hükümetinin Irak’taki son durumdan ötürü son derece tedirgin olduğunu söyledi. Sözcü, ‘Ancak, herşeye rağmen görev azmimiz tamdır’ diye konuştu.

Koalisyonun alarm vermeye başlaması üzerine, Başkan George Bush, Crawford’daki çiftliğinden koalisyon üyesi ülkelere ‘sakin olun ve telaşlanmayın’ çağrısı yaptı. Özellikle kaçırılan üç Japon nedeniyle protesto gösterilerine sahne olan Japonya’da, halk hükümete ‘Irak’tan çekil’çağrısı yapıyor.

JAPONLAR BIRAKILACAK

El Cezire televizyonu, Müslüman Din Adamları Derneği’nin girişimleri üzerine, direnişçilerin Japon rehinelerini bugün bırakılabileceğini duyurdu. Japonya’nın askerlerini çekmemesi halinde yakılarak öldürülmekle tehdit edilen rehinelerin, olağanüstü bir gelişme olmaması durumunda bu akşam salıverilmesi bekleniyor.

Rehine krizi ardıdan patlak veren gösterilerle sarsılan Japonya’nın desteğini yitirmek istemeyen ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de, Asya ülkelerini kapsayan gezisi çerçevesinde dün Japonya’nın başkenti Tokyo’ya gitti.

Bush’a destek yüzde 44’e düştü

ABD’de yapılan son anket, Başkan George Bush’un Irak politikasına desteğin düştüğünü gösterdi. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice’ın 11 Eylül’ü araştıran komisyonda verdiği ifadeden sonra CNN/Time tarafından ortaklaşa yapılan ve 1005 kişinin katıldığı anketin sonuçlarına göre, Bush’un Irak politikasını destekleyenlerin oranı yüzde 51’den yüzde 44’e düştü.

Bush’un işini iyi yaptığını düşünenlerin oranı yüzde 49, bunun tersini düşünenlerin oranı ise yüzde 47 çıktı.

Mini yorum

ABD nerede yanlış yaptı?

ABD’nin, Irak’ta Geçici Yönetim Konseyi’nin oluşturulması aşamasında dengeleri gözardı etmesi sonucu ülkede zaten huzursuzluk yaşanıyordu. Yönetimin Iraklılara devredileceği tarih olan 30 Haziran yaklaşırken giderek artan huzursuzluk, Amerikan ordusunun 28 Mart’ta radikal Şii lider Mukteda el Sadr’ın çıkardığı El Havza gazetesini, şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle kapatmasıyla tırmandı.

Ama bombayı patlatan kıvılcım, El Sadr’ın yardımcısı Yakubi’nin tutuklanarak cezaevine konması oldu. Başkent Bağdat ve güneydeki kentlere yayılan Şii isyanı, Sünni direnişçilerin desteğiyle güç kazandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle