Gündem Haberleri

  Irak’ta iç savaş çıkmaz bir eşleri Sünni, öteki Şii

  Hürriyet Haber
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Ankara’daki görüşmelerinin ardından önceki gün düzenlediği basın toplantısında ziyaretinin verimli geçtiğini söyledi, Türkiye ile İran’ın bölgede önemli roller üstlenmeleri nedeniyle bölgedeki sorunların çözümüne dair görüşlerinin önemli olduğunu kaydetti.

  Laricani, Tahran anlaşmasının hatırlatılarak “müzakerelerin bu kez başarıya ulaşacağına inanıp inanmadığının” sorulmasına şu karşılığı verdi: “ABD Türk dostlarımız aracılığı ile yapılan Tahran anlaşmasının sonuca varmasına izin vermedi. Obama beyefendi bir mektup gönderdi ve (yakıt teatisine yardımcı olunuz) dedi. Ben o zaman dedim ki, (bu işte bir iş var). Ama Türk dostlarımız dediler ki, (onlar bu konuda güvence veriyor). İran’a geldiler, anlaşmaya vardık ve siz de gördünüz ki 2 hafta içinde ABD bu anlaşmayı kabul etmedi ve başka yollara başvurdu. ABD ve Batının tavırları macera peşinde olduklarını gösteriyor. Biz bunu bozmadık, onlar bozdu.”

  Laricani, Irak’taki son siyasi gerginlikle ilgili olarak sorulan “Irak’ta Sünni-Şii savaşı çıkar mı” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Ben Irak doğumluyum ve Irak’ı iyi bilirim. Irak’ta Şiiler ve Sünniler yan yana, çok da iyi yaşıyorlar. Bir Iraklının bir eşi Sünni ise diğer eşi Şiidir. Önemli olan husus ki Türk dostlarımız da buna vurgu yapıyorlar, ABD ve Batılılar İslamiyetin mezhepleri arasında ayrımcılık çıkartmak istiyor. Bu konu üstünde durmamız gerek. Türk dostlarımızla da çok samimiyiz, mesela ben Şiiyim, Sayın Erdoğan Sünni, ama çok da iyi dostuz. Bizim sorunumuz Şii-Sünni sorunu değil, bizim için İslam sevgisi taşıyan herkes saygıdeğerdir.”
  Ankara’daki temasların ardından dün Konya’ya gelen Ali Laricani, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Mevlana Müzesi’ni gezdi, sema ayini izledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı