Gündem Haberleri

Irak’ta adalet idam edildi

Hürriyet Haber
11.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Irak’ta “Ölüm mangaları kurmak” suçuyla gıyabında yargılandığı davada önceki gün idam cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, hakkında alınan kararın ardından sert mesajlar verdi. Haşimi, “Bana karşı siyasi bir kampanya yürütülüyor. Bu kararla adalet idam edildi” dedi.

İdam kararının alındığı gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüşen Haşimi, dün de Ankara basın toplantısı düzenledi. Güvenliğinin sağlanması ve adil yargılanma beklentisini dile getiren Haşimi, özetle şunları söyledi:

Benim açımdan beraattır

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ve onun siyasileştirilmiş mahkemesinin bana karşı yürüttüğü teatral kampanya dün (önceki gün) sona erdi. Bu kararla adalet idam edildi. Bu benim açımdan beraat kararıdır.  Tüm suçlamalar haksız yere bana yöneltilmiştir. Bağdat’ta, Maliki’nin yönetmediği her türlü tarafsız mahkemede yargılanmaya hazırım. Bana inanan hiç kimse şu anda güvenlik içinde değil, hepsi tehlikede. Benim değil Maliki’nin BM’de yargılanması lazım. Yüzbinlerce insanın ölümünden sorumludur.

Türkiye’de kalacağım

Davutoğlu da hakkımda verilen idam kararının siyasi olduğu düşüncesinde. Burada yalnızca misafirim. Eğer Haşimi’ye Türkiye’de yer varsa, gerektiği kadar burada kalmaktan memnuniyet duyacağım. Türkiye’ye yük olmak istemiyorum. Sığınma talebim olmayacak. Aksi halde birçok ülke de bana evsahipliği yapacaktır.

Hayatım değil ülkem için endişeliyim

Mahkemenin Kerkük’te görülmesini istedim ama kabul edilmedi. Kendi hayatım konusunda endişeli değilim. Ülkemin geleceği, Türkiye ve Irak arasındaki ilişki için endişeliyim. Ülkeme ancak adil yargılama güvencesi verilirse döneceğim. BM’ye başvurarak, Irak’la ortak soruşturma yürütmesini istedim. BM yetkilileri gelecek aya kadar bir şeyler yapabileceklerini söylediler. ABD’nin Maliki’nin yıkıcı politikalarına yaklaşan seçimler nedeniyle gözlerini kapaması üzücü. Bunun bedelini Iraklılar ödüyor.

Silahlı mücadeleden uzak durun

Bu karar, ülkeme hizmet etmemi engellemeyecek. Irak halkının desteğiyle o makama geldim, Maliki’nin desteğiyle değil. Bana inananlar silahlı mücadeleden uzak durmalılar. Er ya da geç siyasi çözüm sağlanacak. Kan dökmeyin, kesinlikle silaha sarılmayın. Sizin direnişinizle sizin desteğinizle bu hükümet gidecektir.

ABD’ye tepki

Maliki tiranlık rejimi yürütüyor. BM ve uluslararası toplum Irak’taki idam kararlarına karşı çıkmalı ve idamların durması için çaba harcanmalıdır.

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı