Gündem Haberleri

  Irak sınırında büyük operasyon

  HAKKARİ, (DHA)
  08.05.2010 - 13:24 | Son Güncelleme:

  HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Dağlıca bölgesinde 2 askerin şehit olmasından sonra başlayan 5 PKK'lı teröristin öldürüldüğü operasyon, genişletilerek sürdürülüyor. Operasyonlara özel eğitimli komandolar katılırken, Şemdinli ve Çukurca bölgelerinde bulunan sınır birlikleri de kendi sorumluluk alanlarında operasyona destek veriyor.

  OPERASYONDAN FOTOĞRAFLAR

  Yüksekova İlçe merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Irak sınırına yakın Dağlıca Güney Bölgesinin hakim arazi kesimlerinde operasyon halindeki birliklere teröristlerin açtığı taciz ateşinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgeye yönelik başlattığı operasyonlar devam ediyor. PKK'nın Irak topraklarındaki Basyan ve Avaşin kamplarından sızarak Uzman Çavuş Metin Can ile Uzman Onbaşı Abidin Tanrıkolu’nu şehit eden teröristler, dün gün boyu havadan ve karadan takip edildi. Süren takiplerin ardından sağlanan sıcak temaslarda 5 terörist öldürüldü.

  Özel eğitimli komandoların katıldığı operasyonlara, havadan da destek sağlanıyor. Bu operasyonlar ise bölgedeki üst rütbeli komutanlar tarafından yürütülüyor. Dağlıca Bölgesindeki birliklerin yanısıra Irak’a sınırında bulunan Hakkari’nun Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerindeki birlikler de kendi sorumluluk alanlarında operasyona destek vererek alan kapsamlı olarak genişletiliyor. 240 kilometre uzunluğu olan sınır boyunca Mehmetçik, adım adım teröristleri arıyor.

  ARAZİ ARAMALARI DA SÜRÜYOR

  Binlerce askerin katıldığı operasyonlar havadan ve karadan sürdürülürken, bölgenin temizlenmesi için de arazi arama ve tarama çalışması yürütülüyor. Hain tuzaklara karşı önlem almaya çalışan Mehmetçik, yol güzergahları ve arazilerde de mayın araması yaptıktan sonra ilerliyor. Bu arada, sınırın diğer tarafında yuvalanan teröristlerin mevzileri ve kaçış istikametleri ise insansız hava araçlarıyla tespit ediliyor. Sınıra yakın olan bu alanların, savaş uçakları ve kobra helikopterlerle vurulduğu belirtiliyor.

  İLK TÖREN HAKKARİ’DE

  Teröristlerin açtığı ilk ateşte şehit olan Uzman Çavuş Metin Can ile Uzman Onbaşı Abidin Tanrıkolu’nu cenazelerinin de Hakkari’ye getirildi. Şehitler için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda tören yapıldıktan sonra cenazelerin memleketlerine uğurlanacağı belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı