Gündem Haberleri

  Irak politikasında hükümet yetersiz

  Hürriyet Haber
  02.02.2005 - 01:27 | Son Güncelleme:

  Baykal, hükümet tezlerini ABD’ye anlatamadığı için Türkiye’nin Irak politikasının zayıfladığını söyledi. CHP Lideri, ‘Öyle anlaşıldı ki dış politikamız, bugünkü hükümete emanet edilemeyecek kadar ciddi durumda’ dedi.

  CHP Lideri Deniz Baykal, hükümetin Ortadoğu politikasını, ‘Artık öyle anlaşılmıştır ki Türkiye’nin dış politikası, bugünkü Sayın Başbakan’a ve Sayın Dışişleri Bakanı’na emanet edilemeyecek kadar ciddi bir tablo ile karşı karşıyadır’ diye eleştirdi.

  Baykal, dün partisinin Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmada, Irak’ta yapılan seçimlerin siyasi tercihi değil, etnik, mezhepsel, dini kimlikleri yansıttığını savunarak, ‘Seçimler, Irak’ta müdahale sonrası ortaya çıkan kültürel, sosyal parçalanmanın somutlaşması anlamına geliyor’ dedi.

  SONU ÇATIŞMA

  Bu tablonun Irak’ta Türkiye’nin beklentilerine ters bir gelişme ortaya koyduğunu kaydeden Baykal, ‘Irak’taki bu etnik parçalanma bizi kaygılandırıyor. Bunun sonu etnik çatışma olur’ diye konuştu. Baykal, Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğünü temel alan tezlerini müttefiki olan ABD’ye anlatmayı başaramadığını savundu. Türkiye’nin bu konudaki duyarlılıklarının, tezlerinin itibar görmediğini ifade eden Baykal,‘Hükümet, etkisiz kalmıştır. İntibak etme çabasına girme durumundayız. Bu üzüntü vericidir, bir ciddi gerileme söz konusudur’ diye konuştu.

  KRİTİK DÖNEM

  Türkiye’nin dış politikada yeni bir kritik döneme sürüklendiğini ifade eden Baykal, şöyle konuştu:

  ‘Türkiye Ortadoğu’da yeni sıkıntılara çekilmek isteniyor. Türkiye’nin dikkatli olması lazım. Bu kararlılığı hep beraber sergilemek durumundayız. Artık öyle anlaşılmıştır ki Türkiye’nin dış politikası bugünkü Sayın Başbakan’a ve Sayın Dışişleri Bakanı’na emanet edilemeyecek kadar ciddi bir tablo ile karşı karşıyadır.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı