Gündem Haberleri

  Irak polisi: ABD askeri 4 sivili öldürdü

  Hürriyet Haber
  22.01.2006 - 18:52 | Son Güncelleme:

  Irak polisi, Amerikan askerlerinin 4 sivili öldürdüğünü bildirdi. Amerikan ordusu ise ölen kişilerin militan olduğunu belirtti.

  Başkent Bağdat'ın kuzeyine 180 kilometre uzaklıktaki Beyci kenti emniyetinden Yarbay Necim Ahmed, yola yerleştirilen bir bombanın patlamasının ardından, Amerikan askerlerinin yoldan geçen ve içinde sivillerin bulunduğu bir araca ateş açtığını söyledi. Necim Ahmed, Amerikan askerlerinin ateşi sonucu 4 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralandığını kaydetti.

  Irak güvenlik güçleri ve Amerikan ordusuyla çalışan Ortak Koordinasyon Merkezi'nin Iraklı sözcüsü ise olayda 3 kişinin öldüğünü ve bu kişilerin Irak askeri olduğunu belirtti.

  Iraklı güvenlik yetkilileri de Amerikan askerlerinin 3 cesedi akrabalarına teslim ettiğini, yaralı 6 kişinin de Siniye'deki bir Amerikan üssüne götürüldüğünü kaydetti. Amerikan ordu sözcüsü Yarbay Ed Loomis, yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerine Beyci'nin kuzeyinde devriye gezerken 5 sivil araçtan ateş açıldığını ifade etti. Loomis, “Askerler iki araca ulaştı ve 3 silahlı kişiyi öldürdü. Diğer 3 araç durdu ve içindekiler yaya olarak kaçtı” dedi. Olayda yaralanan Amerikan askeri olmadığını belirten Ed Loomis, 6 kişinin gözaltına alındığını, birkaç AK-47 tipi silah ele geçirildiğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı