Gündem Haberleri

  Irak petrolünün kaderi nasıl çizilecek

  The Wall Street Journal
  23.12.2009 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Irak’taki petrol sahalarının uluslararası şirketler tarafından büyük ilgi görmesi petrol endüstrisinin gelişmesine katkıda bulunmayabilir.

  The Wall Street Journal Gazetesi’nde yayımlanan bir köşe yazısında, Irak’ta Saddam Hüseyin’in devrilmesinin ardından, Şubat ayında üçüncüsü düzenlenecek ulusal seçimlerin ülkedeki petrol kaynaklarının geleceği için büyük bir önem taşıdığına işaret edildi.

   

  Yazıda, seçimlere katılacak partilerin ülkenin petrokimya endüstrisini geliştirmek yönelik planları öne çıkartması gerektiğine de dikkat çekildi.

   

  Birkaç partiden oluşan siyasi bir koalisyon olan Irak Ulusal Mutabakatı’na (INA) göre, Iraklılar, bölgedeki petrol kaynaklarının varlıklarının temelini oluşturduğuna inanıyor ve kurtuluşların petrole bağlı olduğunu belirtiyor. Petrol için kan dönmek onların gerçeği ve bu yolda ödenen bedeller gözlerini korkutmuyor.

   

  INA üyesi İbrahim Bahr Alolom tarafından ele alınan yazıda aynı zamanda, koalisyonun ülkenin ve ekonominin baştan değiştirilmesi için yapılacak en iyi şeyin, petrolden elde edilen bütün gelirin doğrudan Iraklıklara vermek olduğu belirtildi.

   

  INA, ülkede başarılı petrol projeleri geliştirmek ve ekonomik kalkınma sağlamak adına doğrudan yabancı yatırımlara ve bu yatırımların yasal gelirlerine ihtiyaç duyulduğuna inanırken, ülkenin aynı zamanda petrol miraslarını koruması gerektiğini de belirtti.

   

  PETROL KAYNAKLARINDA DENGE ŞART

  Köşe yazısında, Irak’ın petrol kaynaklarının uluslararası şirketlerden büyük talep görmesinin ülke içinde hoş karşılandığı ancak Irak hükümetinin kaynakları yabancı şirketlerin kullanımına açma isteğinin petrol endüstrisinin kalkınmasına yardımcı olmayacağı vurgulandı.

   

  INA’ya göre, ülkenin petrolden elde ettiği gelir, Iraklı vatandaşlara olabildiğinde aktarılmalı. Koalisyon aynı zamanda, petrol endüstrisini kalkındırmak adına Ulusal Irak Petrol Şirketi’ni (INOC) açacak. Bu girişimdeki amaç ise, Iraklı vatandaşların yatırım yaparak, kendi ülkelerindeki varlıklardan gelir etmesini sağlamak.

   

  MUHALİF KAOLİSYONDAN ENERJİ PLATFORMU

  Koalisyon bu platformla aynı zamanda Irak petrolünün resmi kayıtlar altında kontrol edecek. INOC, yasal, finansal ve yönetim konusunda deneyimli çalışanlardan oluşacak ve platform anlaşmaları yürürlüğe geçirmek için uluslararası uzmanlara danışacak.

   

  Irak petrol endüstrisinin bir türlü çözemediği yolsuzluk sorununa da görmezden gelmeyeceği ve yeni petrol programlarının merkezini yolsuzluk karşıtı politikaların oluşturduğunu dile getirdi. Koalisyon petrol politikalarını denetlemek için bir enerji konseyi oluşturacak.

   

  Köşe yazısında, INA’nin ülkedeki seçimleri kazanmaları durumunda, daha güvenilir ve uluslararası görüşmelerde daha adil hareket eden bir hükümet kuracağı ve yönetimdeki bütün siyasetçilerin Irak halkının yararı için hareket edeceği belirtildi.

   

  Bununla birlikte, koalisyon enerji platformunun ülkenin petrol kaynaklarını kullanma konusunda dengeli hareket edilmesi gerektiğini söyledi ve kendilerinin göreve gelmesi durumda, Irak’ın dünya ekonomisine yeniden dâhil olması için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı