Gündem Haberleri

  Irak için gidiyorum

  Hürriyet Haber
  20.12.2001 - 02:01 | Son Güncelleme:

  Önümüzdeki ay Bush'un davetlisi olarak ABD'ye gidecek olan Başbakan Ecevit, ‘‘Sözcüleri özellikle Irak'tan bahsetti. O konuya ağırlık verecekleri anlaşılıyor’’ dedi. Ecevit, Afganistan'da bir milli ordunun kurulması için de Türkiye'nin yardım edeceğini açıkladı.

  Başbakan Bülent Ecevit, Ocak ayında, ABD Bakanı George W. Bush'un davetlisi olarak gideceği ABD'de, ağırlıklı gündem maddesinin Irak olacağını açıkladı. Başbakanlık Basın Bürosu'nda dün gazetecileri ziyaret eden Ecevit, ‘‘ABD'nin Irak'a müdahalesi konusunda bir duyumunuz var mı?’’ sorusunu yanıtlarken, Ocak ayında Bush'un davetlisi olarak ABD'ye gideceğini hatırlattı ve ‘‘O konuya ağırlık verecekleri anlaşılıyor’’ dedi. Irak'ta olup-bitenlerin Türkiye'yi şu veya bu şekilde yakından ilgilendirdiğini ve etkilediğini belirten Ecevit, ABD'nin de Irak ile kendi açısından yakından ilgilendiğini söyledi. Washington'da Bush ve diğer yetkililerle yapacağı görüşmelerin çok önemli olduğunu söyleyen Ecevit, ABD ile Türkiye arasında konuşulması gereken ‘‘onlarca sorun’’ bulunduğunu vurguladı. ABD Dışişleri Sözcüsü'nün de bu sorunlara dikkat çektiğini anımsatan Ecevit, ‘‘Bu arada, ABD Dışişleri Sözcüsü özellikle Irak'tan bahsetti. O konuya ağırlık verecekleri anlaşılıyor. Çok önemli ve faydalı bir gezi olacağını tahmin ediyorum’’ dedi.

  AFGAN ORDUSUNU KURACAĞIZ

  Ecevit, Türk askerinin Afganistan ulusal ordusunun oluşturulmasına katkı yapabileceğini söyledi ve şöyle devam etti: ‘‘Orada askeri açıdan da bulunmamızda büyük önem var. Çünkü bir devletin, devlet olabilmesi için ve bağımsızlığını koruyabilmesi için herşeyden önce bir ulusal ordusunun bulunması gerekir. Oysa Afganistan'da bir ulusal ordu yok. Birbiriyle çatışan, rekabet halinde olan değişik ordular var. Bu şekilde Afganistan kendi bağımsızlığını ve devlet olma niteliğini sürdüremez. Onun için Türkiye'nin özellikle bu konuda Afganistan'a katkı yapması gerekir. Bildiğiniz gibi bizim Silahlı Kuvvetlerimiz ve polisimiz bir çok ülkede örgütlenmelere çok yararlı katkılarda bulunmaktadır. Bu konuda belki de dünyada en deneyimli olan ülke Türkiye'dir. Onun için özellikle bu konuya ağırlık vermemizin gerekli olduğunu düşünüyorum. Yani, Afganistan'da olabildiğince süratle bu rekabetleri, karşıtlıkları aşan bir ulusal ordunun kurulması, polis gücünün kurulması ve bunun için elimizden gelen yardımı yapmamız gerekiyor.’’ Ecevit, dün Başbakanlık binasında Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'u ayrı ayrı kabul etti. Cem, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ecevit'in ABD ziyaretinin 16 Ocak'ta gerçekleşeceğini bildirdi.

  DOĞRAMACI DA KABİL'E

  Türkiye'nin Afganistan'ın gelişmesine sivil ve askeri alanda katkılar yapacağını belirten Cem, ‘‘Prof. İhsan Doğramacı, önümüzdeki günlerde Kabil'e gidecek. Türkiye, Kabil'deki Atatürk Çocuk Hastanesi'nin Eğitim Hastanesi'ne döndürülmesi için çalışmalar yapıyor’’ dedi.

  Asker mutlaka göndereceğiz

  Ecevit, Afganistan'a asker gönderilmesi konusunda, ‘‘Henüz kaç asker göndereceğimiz konusunda kesin rakam belli değil. Ama mutlaka göndereceğiz’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı