Gündem Haberleri

  Irak bizim için Suriye gibi

  ANKARA
  10.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan ve Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg’in ikili görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

  Basın toplantısında Erdoğan, Türkiye’nin Irak’la ilgili hassasiyetinin Suriye gibi olduğunu söyledi. Erdoğan özetle şunları söyledi: “Suriye şu anda kendi vatandaşlarını acımasızca katleden bir yönetime sahip. 7 bine yakın vatandaşını öldürmüş bir Suriye yönetimi var. Şu anda mezhepsel ve ırkçı bir iç savaşa doğru gitmektedir. Bunun engellenmesi lazım. Burada Türkiye öncelikli olarak rol üstlenmek durumundadır. Burada meydana gelebilecek bir iç savaş yarın bizi de sıkıntıya düşürecektir. Bizim için de bir tehdit oluşturmaktadır.

  Irak’ta da şu anda mezhebi bir anlayış ortaya çıkarılmaya başlandı. Bu mezhepsel bakış, mezhepsel yaklaşım ne yazık ki Irak’ı adeta bir kan gölüne döndürmüş vaziyette.

  ABD erken çıktı

  Bütün bu süreç ABD’nin Irak’tan çıkması ile beklenen bir süreçti. ABD Irak’tan çıktı, hemen arifesinde ne yazık ki bu süreç başladı. Bunu ben Biden’a da Obama’ya da söyledim. Burada demokratik sistem oturuncaya kadar kalmanızda fayda var demiştim. Ama çıktıkları anda işte mevcut yapının ne kadar demokratik olduğu ortaya çıktı. Çünkü bunların demokrasiyi anlaması, bunların demokratik parlamenter sistemi anlaması veya bunu yaşamaya başlaması herhalde uzun yıllar alacak. Bizim Irak’taki hassasiyetlerimiz de aynen Suriye gibidir. Orayı da biz duyarsız olmak suretiyle izleyemeyiz.”

  Fransa’ya yaptırım

  Erdoğan Fransa’ya karşı daha önce açıkladığı 8 maddelik yaptırımlara devam edildiğini belirtti.

  Norveç rüzgârı

  Irak bizim için Suriye gibi

  RESMİ temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü’nde biraraya geldi. First Lady’ler de Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda buluştu. Norveç Başbakanı Stoltenberg ayrıca Başbakanlık’ta Başbakan Erdoğan, TBMM’deki makamında da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüştü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı