GeriGündem Irak Başbakanı yarın Ankara'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak Başbakanı yarın Ankara'da

Irak'taki son gelişmeleri yakından takip eden Ankara, yarın Irak Başbakanı İbrahim Caferi'yi konuk edecek.

Ankara'nın daveti üzerine yapılacak ziyaret, Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol'un Bağdat temasları sırasında gündeme geldi. Çelikkol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iyi niyet mektubunu Caferi'ye iletmişti.

Daha önce 2004'te Cumhurbaşkanı yardımcısı, 2005'te de Başbakan sıfatıyla Türkiye'ye gelen Caferi, üçüncü kez geleceği Ankara'da Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşecek. Caferi'nin Ankara programına ilişkin hazırlıkların devam ettiği, programa başka görüşmelerin de eklenebileceği belirtiliyor.

Irak Başbakanı Caferi'nin temaslarında, Irak'taki mevcut durum, hükümet kurma çalışmaları, artan şiddet olayları ve bu süreçten kurtulmanın yollarının ayrıntılı şekilde ele alınması bekleniyor. Görüşmelerde, teröre başvuranların hedefinin, Irak'ta mezhebi ve etnik bir çatışma başlatmak olduğuna işaret edecek olan Ankara, bundan kurtulmanın en etkin yolun, tahriklere kapılmamak, misillemeden kaçınmak ve ulusal uyumun pekiştirilmesi olacağı yönünde mesaj verecek.

Görüşmelerde ayrıca, Türkiye'nin öncülüğünde başlatılan Irak'a komşu ülkeler toplantıları sürecinin tekrar ivme kazanmasına ilişkin hazırlıkların değerlendirilmesi öngörülüyor. Sürece ilişkin ilk toplantının kısa bir süre içinde İran'da yapılması planlanıyor.

Büyükelçi Çelikkol Bağdat'ta yaptığı temaslarda, Irak'ta geniş katılımlı bir hükümetin kurulması ve anayasal sürecin bir an önce tamamlanmasının ülkenin bütünlüğünü daha da pekiştireceği ile Kerkük'e ilişkin Türkiye'nin görüşlerini iletmiş, ayrıca bölgede son dönemde artan şiddet olaylarından duyulan endişeyi dile getirmişti.

Başbakan Erdoğan da son gelişmelere ilişkin dün yaptığı açıklamada, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının, etnik ve mezhepsel unsurların birbirlerine egemenlik sağlama fırsatı verilmemesinin, Irak'ın yer altı ve yer üstü zenginliklerinin tüm Irak halkına ait olduğu gerçeğinin kabul edilmesinin ve Kerkük'e özel bir statünün sağlanmasının önemine değinmişti.

Erdoğan, Caferi'nin ardından Şii lideri Mukteda Sadr'ın da Türkiye'yi ziyaret edeceğini kaydetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle