Gündem Haberleri

  Irak, Bahçeli'ye vize vermedi

  Umut ERDEM/ANKARA
  15.08.2012 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Bayram namazını Kerkük’te kılmak için Irak’a gitmeye hazırlanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye Irak’tan vize çıkmadı. MHP kaynakları, Irak Büyükelçiliği yetkililerinin vize vermeme gerekçesini "Türkiye-Irak arasında son zamanlarda yaşanan ilişkiler" olarak gösterdiler.

  MHP lideri yaklaşık iki aydır, Kerkük’e giderek oradaki Türkmenlerle buluşmak için kapsamlı bir program hazırlıyordu. 18 - 21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek ziyaret için MHP yetkilileri, Büyükelçiliğin istediği fotoğraf makinelerinin seri numaralarından, detaylı vize başvuru formuna kadar bütün belgeleri uzun uğraşılar sonrasında tamamlamıştı.

  Dışişleri Bakanlığı, MHP lideri ve beraberindeki heyete gerekli izin ve vizelerin verilmesi için Irak hükümeti nezdinde girişimde bulunmuştu.

  Türkiye, Bahçeli'ye izin verilmesi halinde MHP lideri ve beraberindeki heyetin can güvenliğinin sağlanması için Bağdat ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni notayla uyarmıştı.

  Irak ziyaretine üç gün kala Büyükelçilikten partiyi şok eden bir karar çıktı. Irak Büyükelçiliği, "Türkiye-Irak arasında son zamanlarda yaşanan ilişkileri" gerekçe göstererek Bahçeli ve beraberindeki heyete vize vermedi. Karara Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi. Bakanlık Irak hükümetine nota vermeye hazırlanıyor.

  Gelişmeler üzerine MHP yetkilileri başta gazeteciler olmak üzere geziye katılacak olanlara gezinin iptal edildiğini telefonla bildiriyor. Bahçeli’nin konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapması da bekleniyor.

  DAVUTOĞLU'NUN ZİYARETİ İLİŞKİLERİ GERMİŞTİ
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ay başında Erbil'e yaptığı ziyaretin ardından Kerkük'e geçmişti. Bağdat yönetimi, kendilerine haber verilmeden yapılan bu ziyarete, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne bir nota vererek tepki göstermiş, Ankara da aynı yöntemle Irak'a karşılık vermişti. Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin danışmanı da "Türkiye çok açık biçimde Irak'ın işlerine karışıyor, T.C. Büyükelçiliği kapatılmalı, Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" açıklamasında bulunmuştu.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı