Gündem Haberleri

  Irak’a Türk askeri girmedi

  İhsan DÖRTKARDEŞ, DHA
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani, Türkiye ziyaretinden önce İran’a giderek PKK terörü ile ilgili mücadele konusunda görüşmelere başladı.

  Tahran’da Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile bir araya gelen Barzani, ortak basın toplantısında, ABD askerlerinin bu yılın sonuna kadar Irak’tan ayrılacaklarının açıklandığını, bir bölümünün Irak askerlerinin eğitim amaçlı kalması konusunun henüz kesinleşmediğini söyledi. Barzani, Türkiye’de PKK terörüne ilişkin çatışmalar konusundaki bir soru üzerine bölgedeki her çatışmanın üzüntü verici olduğunu, her türlü çatışma ve savaşa karşı olduğunu, İran Cumhuriyeti’nin yardım ve katkılarıyla, Türkiye ile PKK sorununun çözümüne çalıştıklarını söyledi. Barzani, Türk askerlerinin Irak topraklarına girdiği yönündeki soruya ise “Bu konu sadece haber ajanslarının, kitle iletişim araçlarında yer aldı. Irak topraklarına hiçbir Türk askeri giriş yapmadı” dedi.

  Hamaney’den ABD mesajı

  Barzani daha sonra İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü. Dini liderin ofisinden yapılan açıklamaya göre Hamaney, Barzani ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Irak’ın birlik ve bütünlüğünü, istikrarını desteklediklerini ifade etti. Irak halkının direnişi sayesinde ABD’nin bu ülkeden çıkmaya mecbur kalmasını, “Irak’ın tarihinde altın bir sayfa” olarak değerlendiren Hamaney, Iraklıların tüm baskılara rağmen ABD’ye “hayır” dediğini belirtti. Barzani de konuşmasında görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İran’ın Irak halkının yakın dostu olduğunu söyledi. Barzani, İran halkı ve devletinin zor günlerde kendilerine yaptığı yardımları unutmayacaklarını belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı