Gündem Haberleri

  Irak’a bakıp anla

  ANKARA
  14.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP lideri Deniz Baykal, Meclis’teki demokratik açılım görüşmesinde, bu projenin Türk milletinden yeni bir millet çıkarmayı amaçlayan etnik bir ayrıştırma olduğunu söyledi.

  MECLİSTEN FOTOĞRAFLAR - GALERİ

  MECLİS'TE PROTESTO GİRİŞİMİ - WEB TV

  MECLİS'TEKİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI


  İŞTE AÇILIM LİSTESİ - İLGİLİ HABER

  DİYARBAKIR DEMOKRATİK AÇILIMI BÖYLE İZLEDİ  

  İşte konuşmaların tam metni


  “O istikamette ne olacağını merak ediyorsanız Irak’a bakınız. Bunun modası geçti, bu 19. yüzyılın projesi” diyen Deniz Baykal dünkü konuşmasında özetle şunları söyledi:

  Başbakan hazmetmiş

  * Samimi olmayan, aldatmaya yönelik bir süreç götürüldü. Kendisi hazmetmiş Başbakan. Yapacağı şeyleri içine sindirmiş. Ama yukarıdan, tepeden millete bakarak diyor ki, ‘Ben hazmettim ama siz hazmedemezsiniz, zamanı var. Bu samimiyetsizliğin ve aldatmaca amacını resmen bize gösterdi.

  Öcalan’la konuştular

  * Ayağa taşınmış bir mobil mahkemeyle bir çadır yargılaması ile nasıl olur da Türkiye’de böyle bir hüküm verilir. Nasıl oluyor da bu oluyor? Öcalan’la konuşuluyor. Bu milletten saklanan bir süreçtir, bu gizlilik içinde kotarılmış bir süreçtir. Bu emrivaki Türkiye’ye dayatılmıştır. PKK ve hükümet bir dirsek teması içine girmişlerdir. Çok açık, çok net. PKK elbette şenlik yapacak. Onu sen yaşattığın için sevinç duyuyor.

  Hedef yeni millet

  * Dünyada ilk kez, bir hükümet kendisine silah doğrulttuğu halde ve doğrultmaya devam edeceği halde onunla birlikte müzakere yapmakta, kanunlarını çiğnemekte ve onlara yaranmaya çalışmaktadır. Yanlış olan budur, terörle mücadele edilir, terörle müzakere edilmez. Projede değişen bir şey yoktur. Hedef, Türk milletinin içinden yeni bir millet çıkarmaktır, milli ayrışmayı, milli parçalanmayı gerçekleştirmektir. O milli ayrışmaya ayrı bir egemenlik sağlama projesi açık biçimde ortadadır.

  Bayrak alerjisi var

  * Öcalan posterleri emniyetin gözü önünde dolaştırılırken, ölmüş evladının emaneti diye Türk bayrağını eline alıp sokaklara çıkmış olan yaşlı kadınlar hükümetin, güvenlik güçlerinin baskısı altına alınmıştır. Bir bayrak alerjisi ortaya çıkmıştır hükümette. Öcalan’la temas kurma, Öcalan’ı tatmin etme, onu gerekirse tahliye etme konusunda bir arayışı bu hükümetin çok uzun süreden beri takip ettiğini çok açık şekilde görüyoruz. Ancak ne yaptığını bilmeyen şaşkın iktidarlar elinde silah olanın gözüne girerek teröre çözüm bulabileceğini sanır. Teröre yaranarak bir yere varılmaz.

  Tehlikeli istikamet

  * Geldiğimiz noktada bazıları diyor ki, bu yetmez. Bu etnik kimliği Türkiye’de ayrı bir millete dönüştüreceğiz, ayrı millet olarak bizi kabul edeceksiniz. İşte o tehlikeli bir istikamettir. O istikamete girdik mi, ne olacağını merak ediyorsanız Irak’a bakınız.

  Dünyanın verdiği ad

  * Bizim bir devletimiz var. Devletimizin adı Türk devleti, milletimizin adı Türk milleti. ‘Bu etnik bir dayatma’ diyor arkadaşlarımız. Yani insaf edin. Bu etnik dayatmayı Çerkezler, Arnavutlar, milyonlarca Kürt vatandaşımız hissetmiyor da, PKK hissediyor diye biz de öyle hissetmek zorunda mıyız? Bu bize dünyanın verdiği bir addır. Türk derken Kürdünü, Arabını ayırmadan diyor. ‘Siz Ermenileri kestiniz’ diyor. Türkler Ermineleri kesti derken bunlar acaba Kürtler kesmedi de etnik Türkler kesti mi diyor? Ne alakası var? Yanlış tabii... Bu yanlışın Türk Kürt ayırmadan yapıldığının altını çizmek istiyorum.

  Modası geçmiş proje

  * Geçmişte yanlışlar yapıldığı doğrudur, ama bunları kaldırmak için biz 20 yıl önce mücadele etmişiz. Bunları aşacağız. Bunun modası geçti, bu 19’uncu yüzyılın projesi. Bitti bu iş. ‘Gel seni ayrı bir milletin parçası haline getireceğiz’ Var mı öyle yağma? Hayır, demokraside böyle bir şey yok. Bütün bu projelerin içine bunlar bir mayın olarak girmiştir. Hükümet PKK’ya bakıyor. Hükümet PKK ile işbirliği yaparak bu işi kotarmaya çalışıyor. Çıkmaz yol bu, hiçbir yere gitmez.

  PKK orada kalamaz

  * Kuzey Irak’ın Türkiye’ye yönelik yapması gereken bir şey yok mu? Mesela PKK’nın bir terör örgütü olarak ilan edilmesini sağlayamaz mıyız? Mesela örgütün elebaşılarından bazılarının Türkiye’ye teslim edilmesini sağlayamaz mıyız? Koca Türkiye, o kadar geniş paketlerle gittiniz, bunun karşılığında ne aldınız? Türkiye’nin gücünü ortaya koyarak bunu sağlayın. Elbette dünya şartları PKK’nın orada kalmasını imkansız hale getiriyor. PKK’nın orada kalması, Amerika’nın oradan ayrılmasından sonra elbette kolay değildir.

  Acılar üzerinden geleceğe bakılmaz

  * Baykal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in ön görüşmedeki konuşmasındaki “Dersim isyanını yapanlarla müzakere edildi mi? Dersim isyanında analar ağlamadı mı?” sözlerini de dolaylı olarak düzeltti. Baykal şunları söyledi:

  “Elbette bizim çok acı geçmiş anılarımız var. Çekilmiş ızdıraplar var. Herkesin acılarına, anılarına saygı göstermeliyiz. Hiçbirimiz geçmiş acıları kaşıyarak, kurcalayarak birbirimize fatura ederek bir yarar sağlamayacağımız bilmeliyiz. Artık yüzümüzü geleceğe dönmeliyiz. Geçmişte elbette hiçbir şekilde kabul edilemez acı ifadeler kullanılmıştır, çok yakışıksız değerlendirmeler yapılmıştır, ama o acıların üzerinden geleceğe bakamayız. O nedenle geçmişi bu acı anılarıyla birbirimize fatura ederek değil, onları geride bırakma kararlılığı içinde yeni bir geleceğe yüzümüzü döndürmeliyiz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı