Gündem Haberleri

  IRA muhalifleri Kuzey İrlanda’da iki bombalı saldırı düzenledi

  Hürriyet Planet
  20.01.2012 - 09:50 | Son Güncelleme:

  İrlanda Cumhuriyet Ordusu'na muhalif gruplar, Kuzey İrlanda’nın Londonderry kentinde iki bombalı eylem düzenledi.

  Polis, telefonla gelen ihbarların ardından bölge halkının tahliye edildiğini açıklarken, patlamalarda ölen veya yaralanan olmadığı bildirildi.

   

  IRA’nın siyasi kolu Sinn Fein’in üyesi ve eski IRA mensubu Martina Anderson, bombalardan birinin en işlek turist bürosunun önüne bırakıldığını, olaydan sonra yakınlardaki bir bakımevinin de tahliye edildiğini belirtti.

   

  Kuzey İrlanda’nın en büyük ikinci kenti Londonderry polis şefi Stephen Martin ise şehir merkezinin bugün kapalı olacağını açıkladı.

   

  Şehrin ana alışveriş caddesinde bir spor çantası içinde bulunan ikinci bomba ise ikinci patlamanın ardından imha edildi.

   

  MUHALİF GRUPLAR SALDIRILARINI SÜRDÜRÜYOR
  IRA, 2005 yılında şiddet eylemlerine son verme ve silahsızlanma kararı almıştı. Ancak IRA’nın bu kararını kabul etmeyen ve Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan güç yoluyla ayrılmasını savunan bazı muhalif gruplar eylemlerine devam ediyor.

   

  Muhalif grupların çoğu, Londonderry kentinin Katoliklerin yoğun olarak yaşadığı batı yakasında yaşıyor. İşyerlerini ve polis merkezlerini hedef alan saldırılar düzenleyen bu gruplar ev yapımı bombalar kullanıyor.

   

  Eylemleri çok az hasara ve az sayıdaki kişinin yaralanmasına neden olan muhaliflerin, siyasi destek kazanmaya çalıştığı düşünülüyor. 20 yıl süren barış görüşmelerinin ardından kurulan Katolik-Proteston hükümetinin Adalet Bakanı David Ford, “Bu kişiler amaçlarının peşinden gitmek yerine çaresizce eylemler yapmakla uğraşıyor” ifadesini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı