GeriGündem İpucu yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İpucu yok

Hablemitoğlu cinayetinde kullanılan silah belirlendi ancak saldırganların yakalanmasını sağlayacak güclü ipuçlarına henüz ulaşılamadı.

Otopsi sonucunda Hablemitoğlu'na üç metre mesafeden ateş açıldığı ve kafasından aldığı iki kurşun yarası sonucu öldüğü açıklandı. Emniyet, olay yerinden kaçtığı ihbar edilen arabayı araştırıyor. Saldırganların yakalanmasını sağlayacak güçlü ipucuna henüz rastlanamadığı belirtiliyor.

Hablemitoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili soruşturma çok yönlü sürerken, öldürüldüğü evinin önünde yapılan araştırmada iki boş kovana rastlanırken mermi çekirdekleri bulunamadı. Kovanlardann yapılan araştırmaya göre silahın 9 milimetrelik mermi kullanan Ruger marka olduğu tespit edildi.

Bugün yapılan otopsi sonucunda Hablemitoğlu'nun sol gözüne ve yanına isabet eden iki kurşunun üç metre mesafeden atıldığı ve ölümün beyin travması sonucu meydana geldiği açıklandı. Yakın mesafeden yapılan silahlı saldırının profesyonel bir iş olduğu belirtiliyor.

Polis, olayla ilgili elinde bulunan teknik kanıtları değerlendirirken, cinayetle ilgili şu ana kadar bir açılım sağlanamadığı bildirildi. Eldeki tek somut kanıt olan boş kovanların balistik incelemesi sürüyor.

Dün gece olayın DGM Başsavcılığı'na devredilmesinin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü yetkilileri, sabah 05.00'e kadar toplantı yaptılar. İki şubenin ''dış ve irticai terör'' olarak bilinen masalarının uzmanları, Asayiş Şubesi ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nün elde ettiği bilgileri devralarak incelemeye başladılar.

Uzmanlar, 4 saatlik bir dinlenmenin ardından tekrar çalışmaya başlarken, MİT Ankara Bölge Başkanlığı'ndan yetkililer de Terörle Mücadele Şubesi'ne gelerek konuyla ilgili bilgi alışverişinde bulundular.

Bu arada, cinayette kullanılan ''luger'' tipi merminin Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'nda yapılan incelemesinde ortaya çıkarılan tetik vuruş izlerinin diğer olaylarla örtüşüp örtüşmediğine dair araştırma sürüyor. Şu ana kadar yapılan incelemede, silahın herhangi bir sabıka kaydına ulaşılamadı. Taramanın diğer bölge laboratuvarı ve jandarma laboratuvar kayıtlarıyla karşılaştırmasının birkaç gün sürebileceği kaydediliyor.

NET BİR EŞKAL YOK

Bu arada, Necip Hablemitoğlu'nun Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olan eşi Şengül Hablemitoğlu'nun, olaydan önce evlerinin civarında şüpheli gördüğü bir kişiye ait eşkal robot resim çizimi işlemi yarım kaldı. Uzun boylu ve yapılı olduğu bildirilen şüphelinin eşkal çiziminin, Şengül Hablemitoğlu'nun dün gece geldiği Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde fenalaşması üzerine tamamlanamadığı öğrenildi.

Bu arada, olay ve olay öncesine dair şüphelilere dayalı olarak emniyete kafaları karıştıran çelişkili bilgiler geliyor.

Dr. Hablemitoğlu'nun oturduğu apartmana komşu bir apartmanın adı açıklanmayan kapıcısının, ''Olay daha duyulmadan, karanlıkta yüzünü seçemediğim bir kişi (silah sesi duydun mu?) diye sordu. Olumsuz yanıt verdim. Bunun üzerine sertçe (Hadi o zaman evine gir) dedi'' şeklinde polise ifade verdiği bildirildi.

Bir başka kişinin dün gündüz vakti dini içerikli müzik çalan bir araçla ilgili olarak emniyete bilgi verdiği öğrenilirken; cinayetin hemen ardından olayda kullanıldığı polis telsizinden anons edilen ve iki harf grubu alınamayan 06 T... 08 plakalı özel araç da hala bulunamadı.

İHBARLAR DEĞERLENDİRİLİYOR

Cinayetin ardından emniyete çok sayıda ihbar geldiği ancak bunların ciddi bulunmadığı kaydedildi. Öğle saatlerinde polisi arayan ve kimliğini açıklanmayan bir kişi, olayda kullanıldığını iddia ettiğibir arabayı polise bildirdi. Plakası açıklanmayan bu aracın ve sahibinin değerlendirileceği açıklandı.

Öte yandan, cinayetle ilgili alan daraltmayı hedefleyen polis, Başkent'te bulunan tüm otellerin karakollarda bulunan kayıtlarını olaydan 10 gün geriye dönük incelemeye aldı. Esenboğa Havalimanı giriş-çıkış kayıtlarının da araştırıldığı bildirildi.

KATİLLER PROFESYONEL

Özel harekat ve terör birimlerinde çalışan uzman bir görevli, katillerin profesyonel olduğunu sandığını söyledi. Bu tip suikastlerde çok fazla kişinin yer almayacağını, en fazla 2-3 kişinin olabileceğini belirten yetkili, sayı azaldıkça işin daha da profesyonelleşeceğini kaydetti. Bulunan iki boş kovanla ceset arasındaki mesafenin 2-3 metre olduğunu bildiren aynı yetkili, ''En garantili cinayette, kafaya ateş edilir. Gözüne isabet etmesinin özel bir anlam taşıdığını zannetmiyorum'' dedi.

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ ÖNAL: KISA SÜREDE ÇÖZÜLECEK

Emniyet Genel Müdürü Kemal Önal, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi ile ilgili olarak, ''Sanıyorum kısa sürede hep birlikte olayın çözümüne tanık olacağız'' dedi. Önal, şu ana kadar cinayetle ilgili bir örgüt bağlantısı tespit edilemediğini bildirdi.

Kemal Önal, Başbakanlık Takip Kurulu'ndan (BTK) ayrılırken, gazetecilere, Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesinden sonraki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Hablemitoğlu'nun dün saat 21.20 sıralarında menfur bir suikasta kurban gittiğini belirten Önal, o andan itibaren başlatılan çalışmaların belli bir tempoda sürdürüldüğünü bildirdi. Önal, şöyle konuştu:

''Olay çok üzücüdür. Tam huzur ve güvene kavuşulması gereken bir dönemde böyle bir olayın olması, tabii ki hem yetkililer hem de geniş vatandaş kitlesi açısından sıkıntılı bir durumdur. Bize düşen görevi en iyi şekilde yapmanın çabası içindeyiz. Eldeki deliller, hepinizin bildiği gibi son derece azdır. Bunları en iyi şekilde değerlendirip sonuca ulaşmak amacımızdır. Sanıyorum kısa sürede bu sonuca ulaşacağız.''

Suikastı üstlenen olup olmadığı sorusuna Önal, ''Şu ana kadar öylebir bilgi bize intikal etmedi'' karşılığını verdi.

Önal, cinayetle ilgili gözaltına alınan kişi ya da kişilerin olup olmadığının sorulması üzerine de ''Soruşturmanın gizlilik içinde yürütüldüğünü, Genel Müdür olarak söyleyebileceklerinin şimdilik bu kadar olduğunu'' kaydetti. Önal, ''Bunun dışında söyleyeceklerim tahkikatın seyrinde olumsuz etki yapabilir, konuyu anlayışınıza bırakıyorum. Bize yardımcı olmanızı istiyorum'' diye konuştu.

'HER YÖNÜYLE ARAŞTIRILIYOR'

Önal, ''Sayın Başbakan'a bilgi verdiniz mi?'' sorusunu yanıtlarkende ''Her şey normal mecrasında yürütülmektedir. Buna inanmanızı istiyorum. Vatandaşlarımızın da inanmasını istiyorum. Sanıyorum kısa sürede hep birlikte olayın çözümüne tanık olacağız'' dedi.

Cinayetle ilgili bir örgüt bağlantısının tespit edilip edilmediği yolundaki soruya Önal, ''Hayır, hayır...'' yanıtını verdi

Önal, cinayette kullanılan araca ilişkin bir soru üzerine de bu konudaki çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, ''Aracın plakası tam olarak belirtilemediği için, o cins plakadan elimizde çok sayıda bulunduğu için... Ancak şuna inanılmasını istiyorum: En ufak bir ipucu, karinenin üzerine gidiliyor. Oradan sonuca ulaşılmaya çalışılıyor. Şu anda teşkilatımız bütün teknolojisi ile bu işin üzerinde'' diye konuştu.

Hablemitoğlu'nu daha önceden tehdit eden bir örgüt bulunup bulunmadığı sorusuna Önal, ''Bugünlük bu kadarla yetinelim'' yanıtını verdi.

Emniyet Genel Müdürü Önal, Hablemitoğlu'nun neden korumasının olmadığını soran gazeteciye ise ''Tabii onunla arasındaki illiyet bağını iyi kurmak lazım. Dün akşamdan itibaren o da araştırılıyor, tehdit unsuru var mı yok mu? Klasik bir cevap olacak ama inanmanızı istiyorum, her yönüyle araştırılıyor'' dedi.

DGM EL KOYDU

Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcısı Cevdet Volkan ve DGM Savcısı Cengiz Köksal, olay yerinde inceleme yaparak, emniyet yetkililerinden bilgi aldılar. Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal'ın olaya el koyduğu belirtildi. Hablemitoğlu cinayetine ilişkin soruşturmayı, DGM Savcısı Cengiz Köksal'ın, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile birlikte yürüteceği kaydedildi. 

EŞİ KUŞKULANMIŞTI

Ölüm tehditleri alan Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Hablemitoğlu yine de resmi koruma istemediği ancak aracını uzaktan kumanda ile çalıştırma gibi önlemler aldığı kaydedildi. Hablemitoğlu'nun eşi, sabah saatlerinde evinin önünde dolaşan ve radyo dinleyen üç kişiden kuşkulanıp polisi aradığı da öğrenildi.

Portakal Çiçeği 40 numaradaki Saadet Apartmanı'nda oturan Hablemitoğlu, dün akşam yakındaki bir marketten alışveriş yaptıktan sonra 20.00 sıralarında evine döndü. 06 TF 647 plakalı mavi renkli Fiat Brava marka otomobilini bahçedeki park yerine bırakıp araçtan inen Hablemitoğlu, saldırıya uğradı. 9 mm.lik bir tabancayla iki el ateş eden saldırgan ya da saldırganlar Hablemitoğlu'nu başından vurdu. Bir kurşun başına, diğeri de sol gözüne isabet eden Hablemitoğlu, olay yerinde can verdi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle