Gündem Haberleri

  İpsala Gümrük Kapısı'nda eroin operasyonları

  A.A
  03.08.2009 - 17:04 | Son Güncelleme:

  İpsala Sınır Kapısı'nda 14 günde düzenlenen 7 operasyonda toplam 29 kilo 144 gram eroin ele geçirildi.

  Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Narkotik ekipleri ve gümrük çıkış kontrol ekipleri, İpsala Sınır Kapısı'nda, 16-29 Temmuzda uluslararası çalışan otobüslerde arama yaptı.

  Ekipler, 16 Temmuzda yurt dışına çıkış yapmak için işlem yaptıran bir Türk seyahat firmasına ait otobüsteki Estonya uyruklu V.D'den şüphelendi. Şüphe üzerine, V.D'nin valizinde yapılan detaylı aramada, 2 paket halinde toplam 3 kilo 800 gram eroin ele geçirildi. Valizin özel olarak eroin kaçırılması için düzenlendiği, bu amaçla her iki geniş yüzeyin içine eroinlerin boydan boya halıfleks gibi döşendiği ve bunun üzerine orijinaline benzer ikinci bir taban yaptırılıp vidalanarak astar çekildiği belirlendi.

  Ekipler, aynı yolla 17 Temmuzda 5 kilogram, 20 Temmuzda 4 kilo 330 gram, 26 Temmuzda düzenlenen 3 operasyonda toplam 8 kilo 310 gram, 29 Temmuzda 7 kilo

  704 gram eroini yurt dışına götürülmeye çalışılırken ele geçirdi.

  “Astaraltı” adı verilen operasyonlarda, Estonya uyruklu V.D, Bulgaristan uyruklu B.G.K, Romanya uyruklu L.S, İ.N, İ.C.C. ve A.L, Yunanistan uyruklu N.A. ile E.T.S, Ruanda uyruklu E.N. gözaltına alındı.

  Gümrük yetkilileri, iki haftada 7 eroin operasyonu düzenlenmesinin dünya gümrüklerinde bir ilk olduğunu söyledi.

  Son zamanlarda gümrüklerin modernizasyonu kapsamında alınan idari ve teknolojik önlemlerin kaçakçıların yakalanma oranını artırdığını bildiren yetkililer, kaçakçılıkla mücadeleyi kararlı şekilde sürdüreceklerini kaydetti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı