GeriGündem iPod Shuffle'a dişli rakip
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

iPod Shuffle'a dişli rakip

Tüketici elektroniği devi Sony, flaş bellek kategorisinde bulunan bir dizi MP3 çaların tanıtımını yaptı. Sony'nin özellikle uzun pil ömürleriyle dikkatleri çeken bu aygıtlarla, Apple'ın, iki ay önce piyasaya sürdüğü iPod Shuffle'ın da yardımıyla MP3 çalar piyasasında devam ettirdiği hızlı yükselişi kesmek istediği düşünülüyor.

Sabit disk tabanlı MP3 çalarların aksine, disk yerine 'solid state' (katı durum) bellek türünü kullanan MP3 çalarlar mimarileri nedeniyle daha az MP3 taşıyorlar. Fakat bu sayede de daha az pil tüketimi sağlıyorlar. Sony'nin yaklaşık 250 MP3 taşıyabilen (iPod shuffle da yaklaşık 250 dosya taşıyor) bu ürün ailesinin şaşırtıcı özelliği ise iPod shuffle'a göre kat kat fazla olan pil ömrü süresi. Sony'nin açıklamasına göre bu aygıtların yaklaşık pil ömrü 50 saat. iPod shuffle'ın 12 saatlik pil ömrüyle karşılaştırıldığında oldukça fazla.

Sony'nin yeni MP3 çalar ailesinin iPod shuffle'a göre bir diğer avantajı ise bir ekrana sahip olması. Apple, pil ömründen kazanmak için iPod shuffle'a ekran koymamış ve enteresan bir tasarım sunmuştu. Bu tasarımla iPod shuffle'a yüklenen şarkılar aygıt açıldığında rast gele bir sırayla çalınıyor. WalkMan'in yaratıcısı Sony tüm bunları düşünerek geliştirdiği yeni MP3 çalar ailesiyle piyasada hanesine birkaç puan daha yazmak ve kaybettiği prestijini tekrar kazanmak istiyor. Ürünler 1 GB'a kadar çıkıyor ve fiyatları 150 ile 180 dolar arasında değişiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle