Gündem Haberleri

  İpi onlar çekti

  Uğur ERGAN / ANKARA
  07.09.2005 - 02:19 | Son Güncelleme:

  PKK’nın Almanya’daki yayın organı Özgür Politika’nın kapatılması sürecini, Dışişleri Bakanı Gül’ün Alman meslektaşı Fischer’e yazdığı mektup başlattı. Fischer’in bu talebi ilettiği Alman İçişleri Bakanı Schily, gazeteyi yasaklattı.

  ALMANYA’nın, terör örgütü PKK’nın yayın organı olarak değerlendirilen Özgür Politika Gazetesi’ni kapatma kararı almasının perde arkasında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Alman meslektaşı Joschka Fischer’e yazdığı mektubun önemli rol oynadığı ortaya çıktı. Gül, 2 Haziran’da gönderdiği mektupta, Almanya’da yasaklı olan PKK’nın faaliyetleri hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Bu çerçevede Özgür Politika’nın PKK terör eylemlerine verdiği desteği ayrıntılarıyla anlatan Gül, Özgür Politika ile PKK için çalışan kuruluşların kapatılmasını istedi.

  YENİ FORMÜL

  Fischer, Gül
  ’den gelen bu talebi derhal İçişleri Bakanı Otto Schily’ye aktardı. Schily bunun üzerine kurmaylarına Özgür Politika’nın kapatılması çalışmalarına başlanması talimatını verdi. Ancak Schily, daha önce Vakit Gazetesi’nin yasaklanması sonrası ortaya atılan ‘Almanya basın özgürlüğünü ihlal ediyor’ iddialarıyla karşılaşmak istemediğini vurguladı ve bunun için dikkatli olunmasını talep etti. Kurmayların yaptığı değerlendirmeler sonucu, doğrudan Özgür Politika’nın kapatılması yerine, gazeteyi çıkaran E.Xani Basın ve Yayın Şirketi’nin PKK’ya destek vermekten kapatılması formülü öne çıktı. Şirket kapatılınca, gazeteninin basımı da durmuş oldu. Schily kapatmaya gerekçe olarak, Alman Anayasası’nın terörle mücadele maddesi yanında, Türkiye’de terör eylemleri gerçekleştiren bir örgüte Almanya’da propaganda özgürlüğü verilemeyeceğini gösterdi.

  ANKARA MEMNUN

  Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Özgür Politika gazetesini yasaklaması üzerine yaptığı açıklamada kararın memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

  Federal Hükümet’in bu kararına muhalefet partileri de destek verdi. Ankara da karardan duyduğu memnuniyeti Alman makamlarına iletti. Türk makamları, Almanya’dan diğer PKK kuruluşlarına karşı da benzer tavrı göstermesini istedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı