Gündem Haberleri

  İP'den Özkök hakkında suç duyurusu

  DHA
  17.08.2009 - 13:34 | Son Güncelleme:

  İŞÇİ Partisi (İP), Ergenekon şeması ile ilgili resmi işlem yapmadığı gerekçesiyle dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök hakkında suç duyurusunda bulundu.

  İP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey, dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök hakkında, MİT'in gönderdiği Ergenekon şemasını araştırmak yerine imha ederek yetkisini kötüye kullanmak, resmi kayıtlara eklenmesi gereken evrakı saklamak iddialarıyla Ankara Cmhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

  İP Genel Başkan Yardımcısı Özbey, bir grup partiliyle birlikte Ankara Adalet Sarayı'na gelerek Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde MİT tarafından hazırlandığı belirlenen Engenekon şemasının, Hilmi Özkök göreve başladıktan sonra Gelkurmay Başkanlığı'na bildirildiği, Özkök'ün de bu şema hakkında resmi işlem yapmadığı, bu nedenle Özkök'ün, 'kamu görevini kötüye kullanmak', 'Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhinde tertiplere girişmek, görevini engellemek, birlik, hiyerarşi ve disiplinini bozmak',  'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı darbe yapmak' suçlarından  yargılanması gerektiği belirtildi.

  ÖZKÖK YARGILANMALI

  Suç duyurusu  öncesinde, partililerle birlikte Ankara Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Özbey, '2002 yılında Türk Ordusu'na darbe yapıldığını, Özkök'ün bu darbeyle Genelkurmay Başkanlığı'na getirildi ve bu darbeyle Ecevit Hükümeti'nin dağıtıldığı'nı ileri sürdü.

  Bu darbe planının ABD tarafından tertiplendiğini ileri süren Özbey, "Tuncay Güney'in ifadelerine dayanılarak, dönemin  müsteşarı Şenkal Atasagun zamanında, 2002 yılında MİT tarafından hazırlanan  'Ergenekon' şemasını, 2003 yılında eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e verdiği MİT'in İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda belirtiliyor. Ancak Genelkurmay Başkanlığı tarafından mahkemeye gönderilen yazıda ise kurum arşivinde böyle bir şema bulunamadığı bildiriliyor.

  Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 10 Temmuz 2003'te kendisine elden 'arz edilen' bu  şemayı gayrı resmi olarak Türk Ordusuna karşı tertiplerde kullanmış, sonra da götürmüştür. Resmi evrakı kayıt altına almadan yok etmiştir. Suç işlemiştir ve yargılanmalıdır" iddialarında bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı