Gündem Haberleri

  İntikamla hareket etmiyoruz

  VAN (ANKA)
  23.10.2005 - 13:52 | Son Güncelleme:

  'Tutuklu Van rektörünü ziyaret öncesi arandık' diyen YÖK Başkanı Teziç, Başbakan'ı yanıtladı: Rektörler işini yapıyor. Üniversiteler bizim değil, Cumhuriyetin kurumları. İntikamla hareket etmiyoruz.'

  YÖK Başkanı Prof.dr. Erdoğan Teziç, Van’a ziyaretlerini "gösteri gibi niyetimiz yoktur" diye değerlendirirken, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer hakkındaki karar konusunda, "İntikamla hareket etmiyoruz" dedi. Teziç, "gerginliğin uzun sürmeyeceği" kanaatini taşıdığını söyledi.
    
  Tutuklu bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ı ziyaret etmek için üniversite rektörleri ile birlikte Van’a giden YÖK Başkanı Teziç, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.
    
  Prof. Aşkın’ın içinde bulunduğu haleti ruhiyeyi paylaşmak istediklerini vurgulayan Teziç, "Hiçbir gösteri gibi niyetimiz yoktur. Arkadaşlarımın hiçbirinde de gösteri gibi bir düşünce olmadığı için biz şehirde bile inmedik. Sadece resmi ziyaretlerimizi yaptık" dedi.
    
  YÖK Genel Kurulu’nun Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer hakkındaki kararına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "ünvanı tanımıyoruz" şeklindeki sözlerinin anımsatılmasına Teziç, "O tartışmaya ben girmek istemem" demekle yetindi.

  ÖMER DİNÇER KONUSU
   
  "Bu karşılıklı diyalogu neye bağlıyorsunuz. Hükümet intikam alıyor diyor YÖK için. Tanımıyoruz ünvanını diyor" sorusuna Teziç, "Biz hiçbir zaman intikamla hareket etmiyoruz. Tanıyıp tanımama konusu hukuki süreç içinde değerlendirilecek bir konudur. O kadar" diye yanıt verdi.
    
  Teziç, "Hükümetle bir gerilim yaşanıyor mu" diye sorulması üzerine, "Ben iki senedir, göreve geldiğimden bu yana rahat çalışma ortamı bulamadım. İki kez Başbakan’la görüştüm. İyi bir ortamda görüştük. Ama ondan sonra araya giren olaylarla gerginlikler arttı" dedi.

  ERDOĞAN’A YANIT: REKTÖRLER İŞLERİNİ YAPIYOR
   
  "Bu olaylardan sonra siz randevu talebinde bulundunuz mu" sorusuna "hayır" yanıtını veren Teziç, "Başbakan sayın rektörler işine baksın diyor. Buraya gelişiniz işinizin bir parçası mı" diyen bir gazeteciye de "Rektörler işlerini yapıyorlar" dedi.
    
  Prof. Aşkın’ın ilk duruşmasına gelmeyeceklerini söyleyen Teziç, "Başbakan benim müsteşarımın onların kurumlarına ihtiyacı yok dedi. Onların kurumu ayrımına ne diyorsunuz" sorusuna, şöyle dedi:

  "ÜNİVERSİTELER MALIMIZ DEĞİL"
   
  "Üniversiteler üniversite olarak isimlendirilir. Bizim kurumumuz değil. Üniversite evrensel ölçülerde öğretim veren kurumlardır. Belli yasal süreçler sonunda kurulmuştur. Bizim malvarlığımızda değil, malımız da değil. Devletin, Cumhuriyetin kurumlarıdır üniversiteler."
    
  Teziç, bir soru üzerine de kadro ve bütçeler konusunda sıkıntıları olduğunu, bunları dile getirdiklerini, kadroların kullanımı engellenince bunu yargı ile çözmeye çalıştıklarını söyledi. Teziç, şöyle devam etti:
    
  "Tabi bunların bu şekilde çözülmemesi temenni edilirdi. Bu şekilde olduğu zamanda gerginlikler ister istemez ortaya çıkıyor. Hükümet kanadından da o gerginliği görüyoruz. Tabi arkadaşlarımız yapmak istediklerini daha rahat yapamadıkları için de onlar da sıkıntıya düşüyorlar."
    
  "Hükümetin bu tutumunu neye bağlıyorsunuz. Neden hükümet yüksek öğretime karşı tepkili sizce" sorusuna, "Onu kendilerine sormak lazım" derken, "Sizin tepkinizin temelinde ne var" denilmesi üzerine, "Bizim tepkimizin temelinde çalışmalarımızın engellenmesi yatıyor. Bütçeler, döner sermayeler, özellikle kadrolar konusunda" dedi.

  "KÖRDÜĞÜŞ DEĞİL"
   
  Teziç, "Bütün bunları nasıl aşacaksınız. Kördöğüş..." diyen bir gazeteciye ise şu karşılığı verdi:
    
  "Hayır bir kördöğüş olarak isimlendiremem bunu. Bütün bunlar zaman içinde gerginlikleri artırmadan çözülebileceği inancını taşıyorum. Böyle devam etmesi devletimiz için bir kayıptır. Üniversiteler hükümetlere de, devlete de lazım. Hepimizin evlatlarının öğrenim gördüğü bir yer. Türk ekonomisinin bundan bir kaybı olur çalışmalar aksarsa.
    
  Bir bütün yumağın ayrılmaz parçasıdır üniversiteler. Onun için ben gerginliğin uzun sürmeyeceği kanaatini taşıyorum. Arkadaşlarımla dün de bunu konuştuk. Bunun biran evvel çözülmesi hepimizi rahatlacaktır."

  EVET ARANDIK
   
  Teziç, Rektör aşkını ziyaret için geldikleri cezaevinde aranıp aranmadıklarına ilişkin haberlere değindi. "Evet arandık. Çünkü herkese tabi olan kurallar olduğu söylendi. İtiraz da etmedik. Herkes hapishane ziyaretinde hangi kurallara tabi ise bu kuralların herkes için geçerli olduğu söylendiğinde biz ona uyduk" dedi.

  PROTESTOLAR DEMOKRATİK DÜZENİN PARÇASI
   
  Şehirde kendilerine yapılan bazı protestoların anımsatılması üzerine Teziç, "Farklı düşünenlerin protesto bulunması demokratik düzenin bir parçasıdır" diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı