Gündem Haberleri

  İntikam için komşudan kedi tahliyesi

  Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)
  15.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emekli edebiyat öğretmeni Hülya Toker'in ‘Pamuk’ ve ‘Boncuk’ adlı kedileri, komşu anlaşmazlığının kurbanı oldu. Çatı katına yaptıkları su ve ardiye depolarını kullanmalarını engelleyen Hülya Toker'i, ‘Kat malikleri yönetim planına aykırı olarak kedi beslediği’ gerekçesiyle mahkemeye veren komşuları, yıllardır beslediği iki kedisi hakkında ‘Evden tahliye edilmesi’ kararı aldırdı.

  Amartman sakinlerinin bu tutumunu ‘İntikam alma’ olarak niteleyen Hülya Toker kararı temyiz edeceğini, sonuç alamazsa AİHM'e başvuracağını söyledi.

  Karakaş Semti'ndeki 5 katlı Ulaş Apartmanı'nın en üst katında oturan Hülya Toker'in dairesinin üstündeki çatı katına, komşuları tarafından su ve ardiye depoları yapıldı. Ardiye deposuna eski eşyalarını koyup çıkarırken çatı katına zarar veren komşularının yaptırdıkları depodan da dairesine su sızan Hülya Toker, apartman sakinlerini uyarılarından sonuç alamadı. Su sızıntısı nedeniyle, zaman içinde evinde rutubet oluşan ve sağlığı tehlikeye giren Toker, noter getirerek evindeki zararı tespit ettirdi. Daha sonra da çatının girişine demir kapı yaptırdı.

  Çatıya çıkışları engellenen komşular ise Hülya Toker'den intikam almanın peşine düştü. Hülya Toker'in yıllardır beslediği ve çocukları gibi sevdiği Pamuk ve Boncuk adlı kedileri gözlerine kestiren komşular, ‘Kat malikleri yönetim planına aykırı olarak kedi beslediği’ gerekçesiyle İzmir 3'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Dava sonunda ahkeme, kedilerin evden çıkarılmasına karar verdi.

  GEREKİRSE AİHM'E GİDECEK

  Kendisini son derece üzen bu kararı temyiz edeceğini belirten Hüyla Toker, Boncuk ve Pamuk'un sokak yüzü görmediğini, aşı ve bakımlarının düzenli olarak yapıldığını, karnelerinin bulunduğunu, çevreyi rahatsız edecek gürültü de yapmadıklarını belirtti.

  Avrupa Birliği'ne girme hazırlakları yapılan Türkiye'de, bu tür kararların alınmasının da son derece çarpıcı olduğunu ileri süren Hülya Töker, “Hayvanlarla yaşayan insanların mutlu oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Eğer kedilerimizden ayrılırsak ben de oğlum da çok mutsuz olacağız. Hayvan Hakları Yasası'na aykırı olan karar temyizde bozulmazsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağım” dedi.

  Hayvansever derneklerin avukatlığını yapan Beyhan Özer de, Hayvanları Koruma Yasası'nın hayvanların rahat yaşamalarını, uygun muamele görmeleri ve mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak için çıkarıldığını hatırlattı ve kararla yeni yasa arasındaki çelişkiye dikkat çekti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı