Gündem Haberleri

  İntihar eden kızlar aynı gence áşıkmış

  Hürriyet Haber
  04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bundan bir ay kadar önce, Moskova'nın eteklerindeki yoksul, işçi kasabası Balashikha'da aynı delikanlıya karasevdalanan, ‘‘Titanic’’ filmini defalarca seyreden canciğer arkadaş üç küçük kız ölüme atladı. Kimi tarikat parmağı var dedi, kimi yaş krizine bağladı. Oysa hayatlarının baharındaki kızlar aynı gence áşık olunca intiharı seçmişlerdi.

  İngiliz The Mirror Gazetesi 8 Şubat'ta sekizinci kattaki mutfak penceresinden atlayarak intihar eden Alyona, Masha ve Tanya'nın trajedisini yazdı. Hepsinin kollarına gönüllerini kaptırdıkları delikanlı Dima'nın ismi kazılıydı...

  Fabrikaların arasına sıkışmış, düşük ücretle uzun saatler çalışılan, uzun kuyrukların eksik olmadığı Balashikha'daki zor yaşam koşullarının üç küçük kızın intiharını getirdiği konuşuluyor.

  Yöre halkına göre ‘‘kutsal üçlü’’ denilen kafadarlar, tipik genç kızlardı: Duvarlarına Leonardo DiCaprio posterleri yapıştıran, apartman topuk ayakkabı için ailelerini sıkıştıran kızlar asla birbirlerinden ayrılmazlardı. Otopside kanlarında alkol ve uyuşturucuya rastlanmadı, hiçbiri ruhsal bir tedaviye gereksinim duymamıştı. Polis, ‘‘yaş krizinin yol açtığı bir intihar’’ raporuyla olaya son noktayı koydu.

  Onlar ‘‘karınca yuvası’’nda genç kızlığa adım atmışlardı. Tek göz odalı, 171 daireli bloklar aslında emeklilere ayrılmıştı, ancak işçi yurtlarında kalan genç çiftler 1985'te bu dairelere taşınmıştı. Karıncalar gibi blokları dolduran çocuklar ise ya avluda ya da koridorlarda oynayarak büyümek zorunda kalıyordu. Gençliğin diğer adı sıkıntıydı. Altıncı katta oturan 14 yaşında zayıf, kumral Dima Leonov, genç kızların hayatına bir güneş gibi doğdu. Apartmanın koridoruna ‘‘Alyona, Masha, Tanya-Gerçek Arkadaşlık’’ sözlerinin yanına ilahları Dima'nın adını da yazdılar. Önce Alyona sırılsıklam aşık oldu, sonra diğer kızların da kalbini çaldı Dima. İntihardan iki hafta önce Alyona'nın kalemiyle ortak bir mektup yazıp aşklarını ilan ettiler ve buna karşılık vermezse intihar edecekleri tehdidinde bulundular. Cenaze günü gözlerden uzakta olmayı yeğleyen Dima, ‘‘Mektuplarına yanıt verdim ve onları seveceğimi, intihar etmemelerini söyledim’’ dedi.

  Alyona'nın 22 yaşındaki ağabeyi Alexander, ‘‘Masallara, televizyonlardaki pembe dizilere bayılıyorlardı. Titanic filmini sürekli izliyorlardı’’ derken genç kızların gerçeklerden kopup romantik hayal alemine sürüklendikleri, dramatik finallerden etkilenip ölümü seçmiş olabileceklerine işaret ediyor. 11 yaşındaki Alyona'nın babası Tolya, ‘‘O'na ruhum (dusha) derdim. Her zaman şaka yapardı. İntihar tehdidini, pencereden atlayacağını nasıl ciddiye alabilirdim ki?’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı