GeriGündem İntihar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İntihar

İntihar
refid:21305931 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, Gaziantep saldırısının başka odaklarca yapıldığı yönündeki değerlendirmelerini, “PKK’ya masumiyet atfetme girişimi” olarak nitelendirdi.

Şemdinli’de PKK’nın, Derecik’te ise BDP’nin intihara yeltendiğini savunan Akdoğan, Hürriyet’e şunları söyledi:

PKK bozguna uğradı

- “PKK son dönemde, kırsalda büyük gruplarla alan hakimiyetini hedefleyen eylemlere yöneldi, ama daha önce de denediği bu eylemlerde başarı kaydedemedi. PKK’nın Şemdinli’de yaptığı intihar tarzı bir eylemdi. Başarılı istihbaratın neticesinde gerçekleşen operasyonda, örgüt adeta bozguna uğradı. KCK operasyonlarından sonra PKK’nın şehir merkezlerindeki halkı kitlesel eylemlere yönlendirme kabiliyetini de kaybettiğini görüyoruz. Bölücü terör örgütü bunun üzerine farklı stratejiler geliştirmeye başladı. Öncelikle sansasyonel, şehir merkezlerine bombalı saldırılar, önemli şahısları kaçırma eylemleri yaparak hükümeti belli bir noktaya çekmeyi, korku salarak bölgedeki alternatifleri kaçırmayı amaçlıyor. Bunlar devlete yönelik şantajvari eylemlerdir ve amaçları kendilerini muhatap haline getirmektir. Devlet şantajlara boyun eğmez.
Diğer bir stratejileri ise sivillerin arasına karışarak güvenlik güçlerini yanlış yapmaya zorlamak ve halkla karşı karşıya getirmek. Şemdinli operasyonunun uzun sürmesi sivillere zarar gelmemesi hassasiyetinin bir sonucuydu. BDP’lilerin Derecik karayolunda teröristlerle kucaklaşması adeta bir siyasi intihardı. Ardından gelen Gaziantep katliamına karşı PKK’yı masum ve mazur göstermeye yönelik sözleri de çok talihsizdir. Herkesin istediği BDP içinde de sağduyunun sesinin çıkabileceğine dair bir ümit ışığı yanmasıdır. PKK’yı meşrulaştırma girişimleri BDP’nin meşruiyetine zarar veriyor. Aynen Kandil’i muhatap yapmak için kendi muhataplığını zayıflatması gibi. Bu son olayları başka ülkelere başka örgütlere fatura etmeden önce örgütü doğru tahlil etmek lazım. Bu işi yapan PKK’dır. PKK terör örgütü birileri tarafından taşeron olarak kullanılıyor olabilir ama neticede bu eylemleri PKK yapıyor. Burada hedef saptırma, bulanıklık oluşturmaya gayreti içine girilmemeli. Bombalı saldırıyı terör olarak nitelemeyenler, PKK’yı da terörist ilan edemezler. Eğer bu olay terör ise saldırıyı yapan PKK da teröristtir. Bölgesel gelişmeler, PKK’nın kimyasını bozmuş, adeta bir panik atak geçirmesine sebep olmuştur. BDP, PKK’nın bölgedeki baskı ve şiddeti ile kendine alan açma fırsatçılığını terketmeli, silahların gölgesinde siyaset tarzına son vermelidir. Bölge ülkelerinden PKK’yı destekleyenler ve şımartanlar da bunun sonuçlarına katlanırlar.

Esad fitne çıkarıyor

- Esad yönetiminin Türkiye’deki göçmen kamplarına yönelik dezenformasyon yaptığı, adeta fitne çıkararak bu kamplardaki insanları kötü göstermeye çalıştığı biliniyor. Kamplara yönelik bir antipati oluşturmak ya da buradaki insanları şüpheli haline getirmek için çalıştıklarını biliyoruz. Bu tür oyunlara gelmemek gerekir. Zulümden kaçarak Türkiye’ye sığınan insanlar, bizim kardeşimizdir ve bu sıkıntı sona erene kadar bizim misafirimizdir. Bu insanların Türkiye’de olumsuz faaliyetlerin içine girdiğine veya girebileceğine yönelik spekülasyonlar gerçek dışıdır.”   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle