Gündem Haberleri

  Interpol’ün aradığı uyanık Ali yakalandı

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İlan verip 300 Alman'ı dolandırdı

  ‘‘Ucuz kredi’’ bulma vaadiyle 300 Alman'ın yaklaşık 1 trilyon lirasını çarpan ve mahkûm olunca kendine benzeyen bir arkadaşını hapse gönderen çete lideri, Ankara'da yakayı ele verdi.

  UZUN süre Almanya'da yaşayan Ali Bolat, 1996'da Osmaniye'ye dönünce silahlı çete kurdu. Almanya'daki gazetelere ‘‘Yüzde 2.5-3.5 faizle kredi’’ ilanı verdi. Bir anda Ali Bolat'a Almanya' dan yüzlerce kişi ucuz kredi almak için başvurdu. Osmaniye'ye gelen Almanlar'dan kredi masrafları için 15-20 bin mark alan Bolat kısa sürede zengin oldu.

  Mercedes aldı

  İncirlik Kasabası'nda bir disko satın aldı. Mercedes’e binmeye başladı. Kredi için Ali Bolat ile anlaşma imzalayan Almanlar yaklaşık 1 trilyon lira dolandırıldıklarını anlayınca Bolat'ı polise şikáyet etti. Adana polisi Ali Bolat ve 19 adamını silahları ile birlikte yakaladı. 'Silahlı çete kurup uluslararası dolandırıcılık yapmak' suçundan tutuklu yargılanan Ali Bolat, 5 yıl 8 ay hapis cezasına mahkûm edilip, cezasının 7 yıldan az olması nedeni ile Yargıtay kararı beklenmek üzere tahliye edildi. Ali Bolat hakkında verilen cezanın Yargıtay'ca onanması üzerine kaçmaya başladı. Bolat'ın yerine kendisine benzeyen arkadaşı Ali Küçük (27) devreye girdi. Fotoğraflar değiştirildi ve Ali Küçük sahte kimlikle, geçen mayıs ayında Kocaeli'de polise teslim olup cezaevine girdi. Kocaeli Emniyeti'nin Adana'dan sabıka bilgisi istemesi üzerine oyun bozuldu. Ali Bolat'ın yerine cezaevinde bir başkasının yattığını belirlendi. Suçunu itiraf eden Ali Küçük, bir başkasının yerine cezaevine girmek suçundan mahkûm oldu ve cezasını çektikten sonra serbest bırakıldı.

  Son operasyon

  Adana polisinin geçtiğimiz perşembe Ankara'da düzenlediği operasyonda, Ali Bolat, dayısı Ali Toy ve Ali Küçük yakalanıp Adana'ya getirildi. Ali Bolat tutuklanırken, diğerleri serbest bırakıldı. Ali Bolat, sahte kimlik, sahte kaşe, sahte şirket, sahte çek, sahte mühür düzenlemek ve dolan- dırıcılık suçundan Interpol tarafından aranıyordu.

  Cezaevinerahat girmiş

  ALİ Bolat ve arkadaşı Ali Küçük ifadelerinde cezaevi oyununu anlattılar. Ali Bolat, ‘‘Cezaevinden tahliye olduktan sonra işlerimi rayına soktum. Ancak, infazım gelince ne yapacağımı şaşırdım. Bana benzeyen arkadaşım Ali gidip yerime cezaevine girmiş’’ dedi. Ali Bolat'ın yerine cezaevine giren Ali Küçük ise, ‘‘Ali'nin işlerinin aksamaması için yerine cezaevinde yatmaya karar verdim. Hiç kimse Ali Bolat olup olmadığımı sormadı, rahatça cezaevine girdim’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı