Gündem Haberleri

  İnternetten şarkı indiren müzik seti

  Hürriyet Haber
  22.10.2003 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Japonya'da dört firma, bilgisayara ihtiyaç duymadan internetten müzik indirerek çalabilecek özelliklere sahip stereo müzik setleri geliştirdiklerini açıkladı. Müzik dünyasında devrim yaratacak cihazı geliştiren firmalar Sony, Sharp, Pioneer ve Kenwood. Örnek modeli dün kamuoyuna tanıtılan yeni cihazın satışına gelecek yıl başlanması bekleniyor.

  Söz konusu şirketlerin, bu amaçla oluşturdukları "Any Music Planning Inc" adlı şirketin yüzde 25 hissesine sahip oldukları ifade edildi.

  Müzik sanayindeki hızlı gelişmeye cevap vermek amacıyla planlanan yeni cihazın Linux işletim sistemiyle çalışacağı kaydedildi.

  Klasik müzik setlerini andıran yeni cihazın ilave olarak LCD özellikte bir ekranı ve hızlı internet bağlantısı için ethernet girişleri bulunuyor. Kullanıcılar cihaz aracılığıyla internette müzik taraması yapıyor, buldukları müzikleri indirerek hard diskte saklanabiliyor, şarkılar mini diske kaydedebilebiliyor ya da taşınabilir müzik kutularına yüklenebiliyor.

  "Any Music" şirketi yöneticisi Fujio Naguchi, amaçlarının "ilk önce Japon piyasasına yoğunlaşmak olduğunu ancak tüm dünyaya hizmet verebilmeyi de planladıklarını belirtiyor.
     
  APPLE 1 MİLYON ŞARKI SATTI
  Öte yandan, Apple firması, Windows bilgisayar kullanıcılarının "iTunes" adlı dijital müzik yazılımını indirdikten sonra Apple'in sanal müzik mağazasından 1 milyondan fazla şarkı satın aldıklarını  açıkladı.

  Kullanıcılar şarkı basına 99 sent ödüyor.

  Apple, yazılımının Windows sürümünü geçen Perşembe günü lanse etmişti.

  Apple, aynı programı Mac kullanıcıları için lanse ettiğinde 1 milyon şarkı satışı ancak bir haftada gerçekleşmişti. Programın kullanıma verildiği Nisan ayından bu yana satın alınan toplam şarkı sayısı ise 14 milyona ulaştı. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı