Gündem Haberleri

  İnternetten kilo kontrolü yapılıyor

  hurriyet.com.tr
  06.11.2009 - 14:33 | Son Güncelleme:

  Sağlıklı kilo vermek isteyen kişiler, internet üzerinden kilo hedeflerine, kişiselleştirilmiş diyet ve egzersiz planı ile ulaşıyor.

   

  Kilo fazlalığı ya da obezite, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızla artan çok önemli bir toplum sağlığı sorunu haline geliyor. Yapılan çalışmalar, obezitenin, özellikle son 20 yılda bir salgın hastalık gibi arttığını ve çocukları da içine alacak şekilde yayıldığını gösteriyor. Ülkemizde de obezite sıklığı, değişen yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları paralelinde korkutucu bir hızla artıyor. Türkiye’de erişkin nüfusun yaklaşık yarısına yakını, ortalama her 4 kişiden birinin de obez olduğu biliniyor.1,2

  Sağlığı her şekilde kötü yönde etkileyen Obezite problemi her gün biraz daha yayılıyor. 2  Bu sorunu en aza indirmek ve toplumu bilinçlendirmek adına çalışmalar yürüten Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği, www.idealkilom.com sitesini hizmete sundu.

  Konu ile ilgili açıklama yapan Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taner Damcı yaptığı açıklamada, obezite ve kilo verme konusunda çok fazla bilgi kirliliği olduğuna ve bilimsel olmayan öneriler ve yöntemlerin sağlığı ciddi şekilde tehdit edebileceğine dikkat çekti. Prof. Damcı, internet sitesinin  obezite alanında güvenilir bilgiler sağlayarak önemli bir eksiği giderdiklerini belirtti. Obezite ile mücadelede kişilere rehberlik etmeyi amaçladıklarını belirten Prof. Damcı, “Obezite, tedavi edilmesi gereken çok ciddi bir sağlık sorunu, buna rağmen insanlar kilo problemi yaşadıklarını kabul etmiyorlar ya da bu durumu kozmetik problem olarak algılayıp bilimsel olmayan yöntemlerle üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği olarak insanları bilinçlendirmek ve hastalıkları hakkında gerçek bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla www.idealkilom.com sitesini hizmete sunduk.“ dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı