Gündem Haberleri

  İnternetteki bağımlılık danışmanı

  Nuran ÇAKMAKÇI
  26.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yetişme çağında bir çocuğunuz var ve bağımlılık denince haliyle tüyleriniz diken diken oluyor. Ona bu konuyu caydırıcı şekilde nasıl anlatacağınızı bilemiyorsunuz. Amerikan Şirketleri Derneği (ABFT) ve Yeniden Derneği, çocuklar, gençler ve ailelerin bu ihtiyacına yönelik ilginç bir web sitesi hazırladı. www.yokyaw.org, 1-21 yaş arasına hitap ediyor.

  Yokyaw.org sitesi, çocukları bilinçlendirerek bağımlılığın önüne geçmeyi hedefliyor. Bunu yaparken gerçekleri, somut bilgileri kullanıyor ama çocukların yaşına uygun biçimlerde... Korkutarak değil, oynayarak; merak uyandırarak ve ilgi çekici bir format kullanıyor. Oyunlardan çocukların ders çıkarması hedefleniyor. Sitede ailelere ve öğretmenlere rehberlik edecek ayrı bölümler de var.
  Bağımlılık yapan her türlü madde ile ilgili bilgiler var içinde. Bağımlı olmamak, bağımlılara nasıl yardım edilebileceği ile ilgili veriler de bulunuyor. İçerik; madde bağımlılığı alanında uzun yıllar çalışmış profesyonel editörler tarafından hazırlanıyor.
  Site yaş gruplarına göre dört bölümden oluşuyor: 1-7, 8-12, 12-14 ve 18 yaş. Ziyaretçiler yaşlarına göre uygun bölüme yönlendiriliyor.

  SİTEDEKİ OYUNLARDAN BAZILARI

  Yürüyen sarhoş: Alkolün etkilerini gösteren oyunda, sarhoş birini dengeli yürütmeye çalışıyorsunuz. Sarhoş elinde şişesiyle düşmeye çalışırken onu dengede evine ulaştıran puan kazanıyor.
  Sarhoş kapısı: Alkol kullanan birinin gözüyle sürekli sallanan kapıda anahtarı deliğe sokup kapıyı açan başarılı oluyor.
  Alkolün bedenimizdeki etkileri: Kadın ve erkek vücudundaki herhangi bir noktaya tıklandığında, alkolün o noktayı nasıl etkilediği anlatılıyor.

  BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

  İnsan bir kere bağımlı oldu mu bir daha tam olarak iyileşemez. Düzelilebilir, ama bağımlılık tamamen iyileşilebilen bir hastalık değildir. Bunun için en iyisi hiç bağımlı olmamaktır.

  18 yaş için içki içme adabı

  * Yavaş yavaş için
  * Az miktarda için
  * Yemekle birlikte için
  * Sık sık içmeyin
  * İçkinin yanında su da için.
  Bütün bunları yapmazsanız alkol sarhoş eder, saldırganlaştırır, sızdırır, kusturur, baş ağrısı yapar, dengeyi bozar, kötü sesle şarkı söyletir, şişmanlatır...

  NİNEMİN MİTLERİ

  Uyuşturucularla ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar
  * Alkol uykuyu düzenler. Alkol uykuyu düzenlemez, aksine bozar. Alkolle uyunmaz, sızılır. Alkolle uyuma tam ve gerçek uyku olmadığı için kişi uykusuz kalır.
  * Uyuşturucu bazı ülkelerde serbest. Sadece Hollanda’da esrar kullanımı serbest bırakılmıştır. Ancak, bunun nedeni esrarın bağımlılık yapmıyor olması değil. Hollanda’da esrar kullanımı çok yaygındı ve genellikle de diğer uyuşturucu maddelerle birlikte satılmaktaydı. Ülke politikası, bunun önüne geçmek ve kişilerin diğer uyuşturcu maddeleri kullanmalarını engellemek amacıyla böyle bir girişimde bulundu.
  * Ben kontrol edebilirim. Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler bedende biyolojik etkinlik gösterir. Nörotransmitter adı verilen maddeleri etkileyerek sinir hücrelerinin yapısını değiştirir. Bu nedenle bir süre madde kullandıktan sonra herkes elinde olmadan bağımlı hale gelebilir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı