Gündem Haberleri

  İnternet'te yeni moda: Sesli ve görüntülü sohbet

  Hürriyet Haber
  21.03.2005 - 16:03 | Son Güncelleme:

  İnternet'in en yaygın kullanılan özelliği olan sohbet, son birkaç yıldır kabuk değiştirdi. Hızlı bağlantının yaygınlaşması sayesinde artık daha fazla insan sesli ve görüntülü olarak sanal alemde sohbet ediyor.

  Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi biriyle İnternet üzerinden buluşup sohbet etmek artık sadece yazışmak kadar basit değil. İnternet kafelerde bile artık video sohbet hizmeti veriliyor. Uzaktaki yakınlarıyla görüntülü ve sesli olarak görüşmenin rahatlığını sürmeye başlayanların sayısı da hızla artıyor. Hatta, başka bir ülkede yaşayan çocuklarının yüzünü ekranda dahi olsa görebilmek için bilgisayar alan aileler var.

  Telefonun yerini almaya aday olan bu teknolojiyi kullanarak yeni dostluklar kurmak ve eskilerini daha aktif sürdürmek için ihtiyacınız olan şeyler: bilgisayar, İnternet bağlantısı (ne kadar hızlı olsa o kadar iyidir), sizin görüntünüzü karşı tarafa iletecek bir İnternet kamerası (WebCam olarak da biliniyor) ve ses alışverişi için mikrofonlu bir kulaklık.

  Nerede ve nasıl?

  Görüntülü sohbet için yapılması gereken hazırlıkları donanım ve yazılım şeklinde ikiye ayırmak doğru olur. Ses kartı, kamera ve mikrofonlu kulaklığın çalışır biçimde olduğunu, araç çubuğunun en sağında bulunan ses ayarları düğmesine basarak kontrol edebilirsiniz. Yazılım tarafında ise pek çok alternatif bulunuyor. En önemli detay, karşı taraftakilerin de sizinle aynı sohbet aracına sahip olması.

  Bedava her zaman iyidir

  Microsoft'un işletim sistemlerinde standart olarak bulunan "Netmeeting" adlı programı ile sesli ve görüntülü sohbet etmek mümkün. Bunun için her iki taraf da programlarını çalıştırdıktan sonra, kişilerden biri bilgisayarın bağlantı adresini (IP adresi) telefon numarası gibi çeviriyor, bağlantı kurulduktan sonra muhabbete geçilebiliyor. Bir başka Microsoft hediyesi olan "MSN Messenger" (messenger.msn.com) adlı yazışmalı sohbet programında da sesli ve görüntülü muhabbet olanağı bulunuyor. Üstelik bu programlar birden fazla kişi de tek pencereden buluşabiliyor.

  Benzer biçimde hizmet veren Yahoo da, sohbet programı vasıtasıyla dünya insanlarını buluşturuyor. Yahoo'nun bu hizmetinin kapsamında yüzlerce farklı sohbet odası da yer alıyor. Yaygın sohbet programı ICQ'nun güncel versiyonlarında da video sohbet fonksiyonu bulunuyor. Superonline'ın sohbet yazılımı "Chatview" (broadband.superonline.com/chatview) de benzer biçimde olanaklar sunuyor. Bu servisler için ekstradan herhangi bir ücret talep edilmiyor.

  İnternet'te sıcak saatler

  Yeni arkadaşlıklar ve ciddi ilişkilere dönüşen tanışmalar için görüntülü sohbet odaları ideal bir ortam oluşturuyor. Camfrog (camfrog.com) adlı programla, farklı yaş grubu ve ilgi alanlarına dönük odalarda toplu olarak sohbet ediliyor.

  Dünyanın birbirine uzak noktalarında günün farklı evreleri yaşandığı için bu evrensel Ağ'da her an görüntülü sohbet edecek birileri bulunabiliyor. Camfrog'daki odalarda tanıştığınız insanlarla bire bir olarak özel sohbet de edebiliyorsunuz. Fakat ücretsiz sürümde hem pencere küçük oluyor, hem de sadece bir kişiyle görüntülü sohbet keyfini sürebiliyorsunuz. Bu hizmetin paralı servisinde ise çok daha zengin olanaklar bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı