GeriGündem İnternette haber hırsızlığına takip
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternette haber hırsızlığına takip

İnternet Kurulu, “alternatif medya” denilen internet sitelerinin, medya kuruluşlarının haberlerini izinsiz kullanımına çözüm bulmak için toplanacak.

İnternet Kurulu, 4 Aralık 2001 Salı günü Ulaştırma Bakanlığı'nda toplanacak. Toplantıda, internet alanında özellikle ''Tarımsal Bilişim'' ve ''Alternatif Medya - İnternet Yayıncılığı'' konuları ele alınacak.

Kurul üyesi ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa
Akgül, toplantıda alternatif medya olarak nitelendirilen internet yayıncılığında haber hırsızlığı konusunu değerlendireceklerini belirtti.

Akgül, internet yayıncılarının, başta Anadolu Ajansı olmak üzere
bazı medya kuruluşlarının haberlerini izinsiz ve bedelsiz bir şekilde alarak, sayfalarına koyduğunu, bunu etik dışı bir davranış olarak gördüklerini söyledi. İnternet Kurulu'nun Türkiye'de internet alanındaki tüm sorunların çözümünde çaba göstermek amacında olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Akgül, ''Alternatif medyada haber hırsızlığına da çözüm bulma peşindeyiz'' dedi.

DENETİM MEKANİZMASI KURULABİLİR

Telif haklarının önemine işaret eden ve harcanan emeğin
karşılıksız olarak alınamayacağını vurgulayan Doç. Dr. Akgül, internet yayıncılarının Anadolu Ajansı'na ve haber alacakları diğer kuruluşlara abone olarak ''harcanan emeğin bedelini ödemeleri'' gerektiğini kaydetti. 

Doç. Dr. Akgül, Kurul'da konunun geniş bir şekilde tartışılmasının
ardından çözüm bulunması yönünde adımların atılabileceğini ve bir deklarasyonun da yayınlanabileceğini belirtti. İnternet yayıncıları ile servis sağlayıcı kuruluşların sorumlulukları alanında hukuki çalışmaların sürdüğünü dile getiren Doç. Dr. Akgül, ''haber hırsızlığı'' konusuna çözüm bulunması amacıyla Basın Konseyi benzeri bir meslekiçi denetim mekanizmasının da kurulabileceğini ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle