Gündem Haberleri

  İnternet yer sağlayıcılarına faaliyet belgesi zorunluluğu

  ANKA
  24.10.2007 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Internet üzerinden yer sağlayıcılara Telekomünikasyon Kurumu'ndan faaliyet belgesi alması zorunluluğu getirildi.

  Telekomünikasyon Kurumu Tarafından Erişim Sağlayıcılara ve Yer Sağlayıcılara Faaliyet Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, erişim sağlayıcı olmak isteyen sermaye şirketleri ile yer sağlayıcı olarak faaliyet göstermek isteyen gerçek veya tüzel kişiler, hizmet vermeye başlamadan önce Telekomünikasyon Kurum’u tarafından düzenlenecek faaliyet belgesini alacak.

  Yer sağlayıcı faaliyet belgesi almaksızın yer sağlayıcılığı faaliyetinde bulunanların internet erişim hizmeti, Başkanlık kararıyla erişim sağlayıcı tarafından durdurulacak.

  Faaliyetlerini sona erdirmek isteyen erişim sağlayıcı ve yer sağlayıcı en az üç ay önce faaliyet belgesinin iptal edilmesi için Telekomünikasyon Kurumu’na başvurması gerekiyor. Faaliyetini sona erdiren erişim sağlayıcı, internet ortamında gerçekleştirilen her türlü erişim hizmetine ilişkin olarak son bir yıla ait erişim sağlayıcı trafik bilgilerini Telekomünikasyon Kurumu’na teslim edecek.

  Erişim sağlayıcısı, herhangi bir kullanıcısının yayınladığı hukuka aykırı içerik olması durumunda erişimi engelleyebilecek. Yer sağlayıcı ise yayının hukuka aykırı olması halinde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırabilecek. Yükümlülüğünü yerine getirmeyen erişim veya yer sağlayıcıya Başbakanlık tarafından 2 bin YTL’den 10 bin YTL’ye kadar idari para cezası verilecek.

  Mevcut yer sağlayıcılar ise, bu yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren üç ay içerisinde Telekomünikasyon Kurumu’na başvurarak yer sağlayıcı faaliyet belgesi alması gerekiyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı