Gündem Haberleri

  Internet’te cinsel tedavi

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerika'da "Güzin ablalar" yerlerini çoktandır "seks terapistlerine bıraktı ve seksüel araştırmalar ve terapiler artık internet üzerine taşındı. İnsanlar, sorunlarını internet üzerinden dile getiriyor; seks araştırmaları internet üzerinden yapılıyor; seks terapistleri hastalarına internet üzerinden ulaşıyor.

  Amerika'nın ünlü seks terapisti ve Kaliforniya'daki Seksüalite Merkezi klinik yöneticisi Al Cooper da, seks yarası olan kişilerle ilgili bir araştırma başlattı. İnternetin saygın haber kanallarından, Microsoft şirketinin sahibi olduğu MsNBC üzerinden katılınabilinen araştırmada, seksüel açıdan yaralanmış kişiler sorunlarını dile getiriyor.

  Doktor Cooper'a seks yaralısı kişilerden şu tür mail'ler geliyor:

  "24 yaşındayım ve dört yıldır evliyim. Kocamla çok derin bir dostluğum ve paylaşımım olmasına, harika erkeklerle seks ilişkisi yaşamama rağmen, hiç orgazm olamadım. Çocukken, farklı erkeklerin tecavüzüne uğradım ve seks sorunumun buradan kaynaklandığını sanıyorum. Bu konuda tedavi de gördüm ama yararlı olmadı. İmdaatt!"

  "Kocamla aynı evde yaşamamıza rağmen birlikte olmuyor, birbirimizi serbest bırakıyoruz. Geçtiğimiz günlerde yeni sevgilimi eşimle tanıştırmak istedim ve olanlar oldu; şiddete maruz kaldım. Kendimi çok kötü hissediyorum..."

  "6, 7 yaşımda üvey babamın cinsel tacizine uğradım. Çok severek evlenmeme rağmen, sağlıklı bir cinsel hayatım yok. Kendimi hiç tatmin olmuş hissedemiyorum..."

  Doktor Al Cooper, bu ve benzeri seks sorunları olanlara öncelikle şunu öneriyor: Kendi kendinize şu soruları sorun diyor:

  Seks sorunları yaşamanıza neden olan şey, hiç zihninizden gitmeyen ve hep gözünüzün önüne gelen anılarınız mı?

  Öfke, korku, kışkırtılmışlık, üzgünlük gibi negatif ruh durumlarını seks ilişkisi sırasında mı yoğun olarak yaşıyorsunuz?

  Yoğun duygularınıza, heyecanlanmalara karşı kayıtsız mı davranıyorsunuz?

  Cinsel organlarınızdan ve vücudunuzdan nefret mi ediyorsunuz?

  Orgazm'ın vücudunuzun kontrolünü kaybetmek olduğunu düşünüyor ve bu duruma düşmekten nefret mi ediyorsunuz?

  Eğer bu soruların çoğuna evet yanıtını veriyorsanız, siz de "seks yaralılarından" birisiniz ve mutlaka çocukluğunuzda bir seksüel travma geçirmiş olmalısınız.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı