Gündem Haberleri

  İnternet gazeteciliğinde dev birleşme

  EkoNet
  07.02.2011 - 12:35 | Son Güncelleme:

  İnternet medyasında çığır açan Huffington Post sitesinin American Online (AOL) tarafından satın alınacağı açıklandı. 2005 yılında 1 milyon dolar yatırımla kurulan Huffington Post'a bugün biçilen değer 315 milyon dolar.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor             

         

  İnternet medyasında bugüne kadar meydana gelen en büyük birleşmelerden biri olan bu anlaşma çerçevesinde, AOL, kullanıcı sayısını ABD’de 117 milyon, dünyada da 270 milyona çıkarmayı hedefliyor.

   

  Ariana Huffington tarafından bir blog olarak başlayan ancak daha sonra kendi haberlerinin yanı sıra kurduğu ortaklıklarla diğer yayın organlarıyla içerik paylaşımına da yer vererek medyada çığır açan Huffington Post, bugün ABD'nin en önemli haber sitelerinden biri olarak gösteriliyor. Geçen yıl 31 milyon dolar gelir elde eden sitenin aylık ziyaretçi sayısı 25 milyon. Bu yılki gelir hedefi ise 60 milyon dolar.

     

  AOL, 315 milyon dolarlık alım bedelinin 300 milyon dolarını nakit olarak, kalanını da hisse olarak ödeyecek.

             

  GÖRÜŞMELER GEÇEN AY BAŞLADI

   

  Huffington Post, bu anlaşmayı kendi sitesinde, "Yepyeni Bir Medya Evreni" başlığıyla duyururken, sitenin kurucusu Arianna Huffington, satış hikayesini anlattığı bir yazı kaleme kaldı.

   

  Huffington, geçen ay içerisinde AOL CEO’su ve Başkanı Tim Armstrong'dan görüşme talep eden bir mail aldığını ve AOL ekibini Los Angeles'taki evine davet ettiğini belirtti. Daha sonra görüşmeye AOL CFO'su da katıldı.

   

  Görüşmelerin ardından imzalar, ABD'de yılın en büyük spor olayı kabul edilen Amerikan futbolu şampiyonluk maçı "Super Bowl" sırasında atıldı.

   

  AOL, Huffington Post'un kaynaklarıyla haber içeriğini güçlendirmeyi, Huffington Post ise AOL'in yerel imkanlarını kullanarak haber içeriğini çeşitlendirmeyi hedefliyor.

   

  AOL'İN GÖZÜ GOOGLE'IN TAHTINDA

   

  Ariann Huffington yazısında, "Huffington Post'u, AOL'in sahip olduğu sitelerle, etkileyici video içeriğiyle, yerel bakış açısı ve uluslararası erişimiyle birleştirerek, küresel ölçekte ve akla gelen bütün platformlarda kullanıcıya erişerek büyük etki yapacak bir şirket yaratacağımızın farkındayız" dedi.

   

  Birleşmenin ardından AOL'in şu anda sahip olduğu Politics Daily ve Daily Finance gibi haber siteleri de kapatılacak. AOL bünyesindeki Patch.com, ABD genelinde 800 kentten haber içeriği sağlıyor. Arianna Huffington'a göre, bu özellik, 2012 Başkanlık seçim sürecinde "yurttaş gazeteciliği" için de sağlam bir altyapı sunuyor.

  AOL de sağlamayı hedeflediği bu zengin içeriğin yanı sıra Google'ın hakim olamadığı yerel reklam ve görüntülü reklam alanlarında iddialı hale gelmeyi amaçlıyor. 

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı