Gündem Haberleri

  ‘İnternet Andıcı’ davasında Erdoğan imzası

  Serpil KIRKESER / DHA
  18.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnternet Andıcı sanıkları, davaya konu olan internet sitelerinin, altında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının yer aldığı MGK (Milli Güvenlik Kurulu) direktifi doğrultusunda faaliyet gösterdiğini ileri sürdü.

  İrticayla Mücadele Eylem Planı Davası’yla birleştirilen İnternet Andıcı Davası’nın 36. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapıldı. Emekli Albay Dursun Çiçek, Mehmet Deniz Yıldırım, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve tümgeneral Hıfzı Çubuklu’nun da aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanığın katıldığı duruşmada, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanık Mehmet Eröz’ün avukatı İlkay Sezer’in talebi üzerine MGK Genel Sekreterliği Hukuk Müşavirliği tarafından özel kurye ile gönderilen Ocak 2006 tarihli MGK direktifinin mahkemeye ulaştığını açıkladı. Mahkeme Başkanı Özese gelen evrakları okudu. Direktifin 19 Ocak 2006’da Başbakan Erdoğan tarafından imzalandığını söyleyen Özese, evrakın başlığının ‘Bölücü faaliyetlere yönelik eylem planı’ olduğunu belirtti.

  1’inci madde ve planın amacının ‘Bölücü faaliyetler ile terör örgütü ve destekçilerini etkisiz hale getirmek, meşruiyet kazanmalarını önlemek, yurtiçi ve yurtdışındaki etkilerini ortadan kaldırmak ve bu konuda topyekün mücadelenin oluşumunu sağlamak’ şeklinde geçtiğini vuurguladı. Özese, 2’nci maddesinin ise ‘Eylem planının topyekün mücadeleyi temin maksadıyla yurtiçi ve yurt dışında yürütülecek bilgilendirmeye milli birlik ve beraberliği sağlamaya yönelik tedbirleri kapsadığını söyledi. Başkan Özese, planın sosyokültürel durum başlığı altında yer alan toplum kuruluşlarının faaliyetleri ve propaganda başlığında da ‘Örgüt ile bağlantısı olanlar, örgüte destek sağlayanlar, örgütün propagandasını yapan bazı kişi ve sivil toplum kuruluşlarıyla mücadeleye devam edilmelidir. Örgütün sahip olduğu veya örgütün mesajlarını yayan medyanın rahatça yayın yapmasını ve dağıtım yapmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır’ ifadesinin yer aldığını belirtti. Planın ‘Eylem planı uygulanacak tedbirler’ başlıklı bölümde ise ‘Terör örgütünün gerçek yüzünü gösteren ve Türkiye Cumhuriyeti’nin terörle haklı mücadelesini anlatan bilgi ve belgeler, Türkçe ve yabancı dillerde hazırlanarak çeşitli odalar ve dernekler gibi sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla internet ortamında kullanıma sunulacaktır’ denildiği açıklandı.

  Bazı avukatlar, dava konusu internet sitelerinin, bu planda da belirtildiği amaç doğrultusunda kurulduğunu iddia ederek bu belgenin çok önemli olduğunu söylediler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı