Gündem Haberleri

  Intel artık platform şirketi

  Hürriyet Haber
  02.09.2005 - 01:07 | Son Güncelleme:

  Hürriyet e.yaşam’ın yerinde izlediği San Fransisko’da yapılan Intel Geliştiriciler Konferansı, Intel’in vites büyültmesine sahne oldu. Intel’in konferans boyunca üzerinde en fazla durduğu konulardan biri gelişmekte olan ülkelerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilen platformlarıydı.

  Intel’in senenin farklı zamanlarında dünyanın farklı yerlerinde düzenlediği Geliştiriciler Konferansları’nın en önemlisi ağustos ya da eylül aylarında San Fransisko’da gerçekleştiriliyor. Intel bu konferansta, Intel birleşenlerini kullanarak kendi ürünlerini geliştirenlere, kısa vadede kullanıma sunacağı teknolojileri tanıtarak, tasarım çalışmalarını kolaylaştıracak bilgiler sunuyor. Intel Geliştiriciler Konferansı bu özelliği nedeniyle, endüstri trendlerinin ne yöne doğru gittiğini izlemek için mükemmel bir fırsat.

  Daha önceki yıllarda Wi-Fi, WiMAX, eğlence bilgisayarı, çift çekirdekli işlemciler gibi endüstri eğilimlerini bir, iki yıl önceden görme fırsatını yakaladığımız konferansın bu yılki yıldızı "platform" kavramıydı.

  Intel bir süre önce değiştirdiği şirket yapılanmasıyla "platform" odaklı bir şirket olacağının ipuçlarını vermişti zaten. Geliştiriciler Konferansı’nda ise bunun sadece şirket yapılanmasıyla kısıtlı olmayıp, şirket kimliğindeki köklü bir değişiklik olduğu ortaya çıktı.

  Intel artık sadece çip geliştiren ve üreten bir şirket değil, farklı alanlarda kullanılacak farklı platformlar geliştiren bir şirket olacak. Bunu yapabilmek için de zaten üretmekte olduğu bilgisayar işlemcisi, çip setleri, iletişim setleri ve yazılımlarından yararlanacak.

  Bölgesel Platformlar

  Gelişmekte olan ülkelerin, batılı ülkelerdekinden çok daha farklı özelliklere sahip bilgisayarlara ihtiyaç duyduğunun farkında olan Intel, bu ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek platformlar geliştirebilmek için çeşitli araştırma merkezleri kurmuş.

  Kahire, Sao Paulo, Banglore ve Şangay’da kurulan "Platform Tanımlama Merkezleri"nin görevi, gelişmekte olan ülkelerdeki ihtiyaçları belirleyip, bu ihtiyaçları karşılayacak özel platformlar geliştirmek ve gelişmekte olan ülkelere özgü pazarlama yöntemleriyle desteklemek olarak belirlenmiş.

  Yapılan çalışmaların ilk meyvelerinden biri toz, böcek, elektrik kesintisi ve telefon hattı yokluğundan etkilenmeyen bir platform olan "Topluluk Bilgisayarı" olmuş. Böylece kırsal kesimde, bir köyün nüfusu tarafından ortaklaşa kullanılabilecek İnternet bağlantılı bir bilgisayar çıkmış ortaya.

  Eğlence bilgisayarı kavramı Hürriyet e.yaşam okurlarının herkesten önce haberdar olduğu bir kavram. Bir yılı aşkın bir süredir hep üzerinde durduğumuz ve bir yıl kadar önce kapak yaptığımız eğlence bilgisayarları, Intel’in ve Microsoft’un ortaklaşa destekledikleri bir platform.

  Intel, Geliştiriciler Konferansı’nda yaptığı bir duyuruyla bu platformu yeni bir markayla taçlandırdı. Sayısal eğlenceyi ev içinde farklı cihazlarla izlenebilecek şekilde ve kolayca dağıtan, aynı zamanda bilgisayar işlevi de gören platformlarda bundan böyle Intel Viiv markası kullanılacak.

  Intel Viiv logosuna sahip bilgisayarlar uzaktan kumanda ile yönetilebilecek, İnternet üzerinden etkileşimli içerik hizmetleri alabilecek, tek bir düğmeyle açılıp kapatılabilecek, evin dört bir yanına video, müzik, fotoğraf ve oyun yayını gönderebilecek.

  Yeni platform rotaları

  Intel İcra Başkanı Paul S. Ottellini konferansın açılış konuşmasında Intel’in platform geliştirme çalışmalarında izleyeceği rotaları açıkladı. Buna göre Intel’in önümüzdeki dönemdeki ana hedefi enerji tüketimini düşürüp, performansı artırmak. Bu sayede farklı cihazların işini, tek bir cihaz üzerinde toplayan cihazların geliştirilmesi mümkün olacak.

  Intel enerji tüketimi optimize edilmiş mikro çipler sayesinde geleceğin ev, iş, mobil ve gelişmekte olan ülke pazarlarına yönelik platformlar geliştirmeyi planlıyor.

  Intel yeni mikro mimarisini 2006 yılının ikinci yarısında duyuracak. Yeni mimari Intel’in NetBurst ve Pentium-M mikro mimarilerini birleştirerek yeni özelliklerle donatacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı