Gündem Haberleri

  İnsansız hava uçakları haftaya denenecek

  Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  22.10.2008 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin terörle mücadelede kullanmak amacıyla İsrail'den alacağı Heron adındaki insansız hava aracının denemelerini izlemek amacıyla kasım ayı başında İsrail'e gideceğini söyledi.

  AKP'nin İzmir Gaziemir İlçe Kongresi'ne katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, gazetecilerin terörle mücadelede kullanılacak insansız hava aracı Heron ile ilgili sorularını yanıtladı. İnsansız hava araçlarının Türk Silahlı Kuvvetleri'nde asayişi güçlendirmek, etkin bir istihbarat sağlamak amacıyla kullanıldığını söyleyen Bakan Gönül, “Şimdiye kadar kullandığımız araçlardan bir kısmı ABD, bir kısmı İsrail kaynaklı, bir kısmı da yerliydi. Yerli kaynaklı olanlar daha küçük ebatta ve havada daha kısa sürede kalan araçlardı. Üç yıl önce bir ihale yapıldı, İsrail ihaleyi kazandı. İsrail'in ürettiği Heron adlı aracın Kasım ayı başında İsrail'de denemeleri yapılacak. Biz de teknik ekiple birlikte denemeleri izlemek üzere gideceğiz. Tahmin ediyorum ki denemeler başarılı olacak ve ilk etapta 2 tane olmak üzere 10 araçtan oluşan ilk parti kadrolarımıza dahil olacak” dedi.

  İnsansız hava araçlarının en büyük özelliğinin ileri gözetleme ve istihbarat elemanı olarak insan kullanımını azaltması olduğunu ifade eden Bakan Gönül, “Bu araçlar gökyüzünden en ufak bir kımıldamayı bile tespit edip koordinatları ile birlikte bildirme yeteneğine sahip. Bu nedenle istihbarat elemanına fazla ihtiyaç kalmayacak, bu kişiler başka yerlerde kullanılacak. Ben özellikle yerli yapımı olan insansız hava araçlarımızın önümüzdeki yıllarda sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nde değil, jandarmada, orman teşkilatında, hatta belediyelerde haberleşmeyi etkin bir şekilde sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı