Gündem Haberleri

  İnsanlık mesajları

  Fırat ALKAÇ
  01.07.2017 - 22:20 | Son Güncelleme:

  ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılması planlanan değişiklik tasarısı hayvanseverlerin tepkisi çekti.

  Türkiye genelinde İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere dün 80 farklı noktada eşzamanlı yapılan protesto gösterilerine yaklaşık 200 sivil toplum örgütü destek verdi. İstanbul Kadıköy meydanında bir araya gelen hayvanseverler “Katliam yasası istemiyoruz”, “Yaşam hakkına dokunma” ve “Hayvan deneyi cinayettir” sloganları atarak yasa tasarısını protesto etti.

  Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan’ın yaptığı açıklamada yasa tasarısının hayvanları korumayacağını iddia edilerek şöyle denildi: “Yeni yasa tasarısında 970 ilçe belediyesinde kısırlaştırma merkezinin kurulmasına gerek duyulmamıştır. Bu madde ile sokak hayvanlarının sayıları artacağı için katliamlar yapılacaktır. Yeni yasa tasarısıyla hayvanlar üzerinde işkenceli deneylerin önü açılmıştır. Tasarıda belediyeler için yaptırım getirilmemiştir.” Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner ise yaptığı açıklamada yasa tasarısının geri çekilmesi gerektiğini belirterek, “Sahipsiz sokak hayvanı yoktur. O hayvanların sahibi devlettir. Hayvanlara acı verecek bilimsel deney yapılamaz. Hayvan hak sahibi olan bir varlıktır. Hiçbir hayvan kaderine terk edilemez. Yaşam hakkı tüm hakların üzerinde korunması gereken en kutsal haktır” dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı