Gündem Haberleri

  İnsanlık dersi

  Hürriyet Haber
  13.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mehmetçik, kendisine kurşun sıkan, arkadaşını şehit eden teröriste kan verip, hayatını kurtardı. 3 teröristin öldürüldüğü Tokat kırsalındaki çatışmada yaralanarak kaçmaya çalışan bir TİKKO'cu kan kaybından ölmek üzereyken bulundu ve hastaneye kaldırıldı. İmdadına da Mehmetçiğin kanı yetişti.

  İki Mehmetçik, masum insanların canını alan, arkadaşlarını şehit eden, hatta kendisine bile acımadan kurşun sıkan yaralı bir teröriste kan vererek hayatını kurtardı. Bir insanlık dersi niteliğindeki olayın ilk perdesi, Tokat Çöreğibüyük Köyü'nde geçen hafta açıldı. Çıkan çatışmada üç terörist öldürülürken, Özgür kod adlı TİKKO militanı Müfit Güner ise sırtından kurşun yarası aldığı halde kaçmayı başardı. Ancak ağır yarası yüzünden fazla uzaklaşamayan Güner, Almus kırsalındaki bir sığınağa kadar gidebildi. Operasyonu sürdüren timler tarafından önceki gün ölmek üzereyken bulunan Müfit Güner, hemen Tokat Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Aşırı derecede kan kaybeden militanın hayatını ise iki Mehmetçik kan vererek kurtardı. Yanıbaşında şehit olan silah arkadaşlarının katillerinden bile şefkatini esirgemeyen bu iki Mehmetçik'in insanca tavrı, komutanlar tarafından da takdirle karşılandı. Terör örgütü TİKKO'ya en son darbeyi vurmak için 24 saat kesintisiz görev yapan Mehmetçik'ler, sağ yakalanan veya kendiliğinden teslim olan teröristlerden de yardım elini esirgemiyor. Tedavisi gereken teröristleri tam teşekkülü hastanelerde tedavi ettiren askerler, yaşı küçük olan ve kandırılarak dağa çıkarılan gençleri de ailelerine teslim ediyor. Askerin bu tavrıyla karşılaşan bir çok terörist de, itiraflarında bu konuya değinerek, pişmanlık duygularını dile getiriyorlar. Askerliğinin 6. ayını dolduran bir Mehmetçik duygularını, ‘‘Onların çoğu kandırılmış insanlar. Beyinlerini yıkamışlar, bir çoğuna insanlıklarını unutturmuşlar. Burası bizim için bir aile ocağı. Biz de bu sıcaklığı onlara da gösteriyoruz. Bizim görevimiz vatanı korumak, yoldan çıkana da örnek olmak’’ sözleriyle özetliyor.

  TEK TEK BELİRLEDİLER

  Öte yandan Karadeniz kırsalında faaliyet gösteren teröristlerin tümümün kimlikleri tek tek belirlendi. Askeri istihbarat, vatandaşın canına malına musallat olan PKK, TİKKO ve DEV-SOL örgüt sorumlularının listesini çıkardı. Bu örgütlerin yönetim kademesindeki toplam 52 teröristin isimleri ve fotoğraflarını içeren el ilanları da basıldı. Her yerde dağıtılan el ilanlarında, vatandaşların bu kişilere karşı dikkatli ve duyarlı olması istendi. Bu çalışmayla birlikte güvenlik güçlerine istihbarat yağmaya başladığı öğrenildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı