Gündem Haberleri

  İnsanlık ayıbına bakan el koydu

  Şehriban OĞHAN/ ANKARA
  06.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, malulen emekli olmak isteyen, ancak çalışma gücünün 2/3’ünü kaybetmediği gerekçesiyle emekliliği reddedilen 76 yaşındaki eski genelev kadını A.K’nin dosyasını raftan indirtti. Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü ve SSK İstanbul İl Müdürlüğü "bakan talimatıyla" dosyayı yeniden incelemeye aldı.

  Çalışma Bakanı Başesgioğlu, Hürriyet Gazetesi’ne "A.K’nin durumunun yeniden incelenmesi için talimat verdim. Yapılabilecek bir şey varsa yapılacak" dedi.

  SSK İl Müdürlüğü’nden bir heyet bugün A.K. ile irtibata geçerek malulen emeklilik prosedürünü yeniden başlatacak. Malulen emeklilik dilekçesinin altı ayda bir yenilenebileceğini belirten bir bakanlık yetkilisi, "Emeklilik talebinde bulunan kişinin dilekçesi bu süreyi doldurmuş. O nedenle önce yeniden dilekçe alınacak" dedi. Maluliyet kararının hastaneden gelen raporla alındığını belirten yetkili, bu nedenle prosedür gereği kişinin yeniden bir hastanede kontrolden geçirileceğini söyledi. Hastanenin raporuna göre SSK İstanbul İhtiyarlık Sigorta Müdürlüğü A.K’nin "malul" olup olmadığına karar verecek.

  ASGARİ 463 MİLYON

  Edinilen bilgiye göre SSK İstanbul İhtiyarlık Sigorta Müdürlüğü A.K’nin malul olduğuna karar verirse sigorta primleri devreye girecek. Sigortalının malullük aylığı alması için asgari 1800 gün ya da 5 yıl süreli sigortalılıkta her yıl için 150 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Bu şart yerine getirilmişse sigortalı en az ayda 463 milyon TL aylık alacak. Ancak sigortalıya bağlanacak malullük aylığı ödenilen primin durumuna göre de değişiyor. Sigortalı yüksek primden ödeme yapmışsa malullük aylığı da bu rakamın üzerine çıkabilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı