Gündem Haberleri

  İnsanlık Anıtı'na Karşıyaka talip

  Hürriyet Haber
  27.01.2011 - 11:06 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak teknik bir ekiple Kars’a gelerek Başbakan Erdoğan’ın ’ucube’ olarak nitelendirdiği ’İnsanlık Anıtı’nın İzmir’e taşınıp taşınmayacağı konusunu tespite çalıştı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’u makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

  Uçakla Kars’a gelen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Sukapı Mahallesi Üçler mevkiinde heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı ve Naif Alibeyoğlu’nun belediye başkanlığını kaybetmesi üzerine yarım kalan insanlık anıtında incelemelerde bulundu. Sekiz kişilik bir teknik ekiple kente gelen Durak, teknik olarak heykelin Kars’tan Karşıyaka’ya taşınıp- taşınamayacağı yönünde değerlendirme yaptı. İnsanlık anıtı önünde bir açıklama yapan CHP’li Başkan Durak, teknik ekibin hazırlayacağı rapordan sonra karar vereceklerini bildirdi.

  Konuk Belediye Başkanı Durak, daha sonra Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’u (AKP) makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Başkan Durak, Kars Belediyesi ile birlikte heykeli inceledikten sonra bazı şeyleri konuşacaklarını anlatırken şöyle dedi:

  "Arkadaşlar raporlarını sunacak. Bizim yaptığımız sanatçının eserine sahip çıkmak. Evrensel değerlere sahip çıkmak. Heykeli yapan Mehmet beyin izni olmadan bizim bunu taşımamız, götürmemiz mümkün değil. Ama öncelikle teknik olarak mümkün mü değil mi ona bakacağız. Gördüğümüz kadarıyla heykel blok betonlar halinde dökülmüş. Anlatıldığı kadar sökülmesi ya da kesilmesinin çok zor olmadığını görüyorum. Kesilip taşınabilir. Ama dediğim gibi öncelikle bir bakalım, görelim istedik. Burası birkaç tabyanın olduğu bir bölge. Gelip heykeli gördük ve arkadaşlarımızla birlikte raporumuzu oluşturacağız. Kars Belediyesinde ki arkadaşlarımızın görüşlerini aldık."

  İnsanlık Anıtı’ndan sonra Ermenistan sınırındaki Ani Harabelerini gezen Başkan Durak, CHP Kars İl Başkanı Mustafa Aras ilede görüştü. Karşıyaka ve Kars belediye başkanlarının yarın ortak bir açıklama yapması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı